Најдобри совети за секојдневниот живот

Дома Артикли Јазици

Храна и Готвење

Дали ви се допаѓа готвење и подготовка на добра храна? Здрав ручек или тестенини, идеи за чоколадо колачи, кафе, коктели. Еве рецепти за сè!

---------------------------------------------------------

GARDENIJA ЦВЕЌЕ расте во дом

расте во дом за цветот Gardenia е тешко, бидејќи тие треба прилично висока температура и висока влажност која својот процут.На растенијата со убави бели цвеќиња користи за да се многу баран како цвет во неговиот buttonhole мажите за брак букети и цвет во косата девојки. Gardenia е тешко да се расте во дома, бидејќи тие треба прилично висока температура и висока влажност Воздухот што цветаше. Постојат околу 200 видови зимзелени грмушки, кои растат диви во Азија и Африка, но се одгледува само еден видови, Gardenia jasminoides, која потекнува од Кина и Јапонија. Листовите се Нејзиниот темно зелена, тесни, истакна, 10 долги и половина сантиметар широк. Прскање со млака дождовница IDIVIDI: Gardenia jasminoides Veitchiana цути во зима. За успешно одгледување на потребно е дека температурата е умерено топло, најмалку 16 ° C во зима. Таа ја зема многу светлина, но таа мора да биде лето заштитени од директна сончева светлина. Лето мора да се напои најмалку три пати недела, а во зима еднаш неделно е доволно. Додека во подем, потребно е додадете половина од количеството на вода во течна состојба хранливи материи секои 14 дена. Gardenia се попрскува секојдневно со топол дожд, но пупки пукна или поради тоа што цвеќиња може да биде забележан. За да се спречи проблеми IDIVIDI: Калемење се прави на секои две или три години во пролет. Убаво форма одржува со отстранување на disharmonious гранки во март. Gardenia може да биде култура по цветни. Младите растенија се кинење на летото расте совети за поттикнување на разгранување. Постојат одредени проблеми кои се јавуваат во расте Gardenia. На пример, цвет пупки, коишто достасуваат пред отворањето на премногу малку влага во воздухот. се спречи ова мора да се стави на тенџере на влажни камчиња. Друг проблем е бела како бран купчиња лисја. Тоа се решава да се отстранат со памук натопен во метил алкохол или прскање системски инсектицид. Последниот проблем е лисја. Ако пожолтен лист, и на долната страна на пајажина, тие треба да се обезбеди поголема влажност. Испрскаат со инсектицид или акарицид. Ако, пак, бледо лисја, Gardenia значи дека таму е премногу малку светлина Затоа е потребно да се движи кон посветла место.
> Памук
> оспорува крем торта НАШИОТ Крт.от
> Идеи Велигден Велигден СМС честитки и пораки, украси и идеи
> ТОРТА топки, прав чоколадо и костен пире Крт.от
> PASTICADA рецепт за да се подготват за маринада Крт.от
> Образец торта со цреши, за да формираат торта тесто Крт.от
> Како да се исчисти лигњи
> Заоѓање на коктел и јагода сок Крт.от
> Подготовка на ослиќ како да се подготви риба Крт.от
> Пилешка супа, како да се готви супа Крт.от
> Фурна грав со колбаси како да се подготват грав Крт.от
> Како да растат калинки |? Градина
> рецепт за џем од јаболко, морков
> .! Како да се направи коктел Б 52
> Ширли Темпл и висока рецепт очила Крт.от
> . Како да се направи слатка киви
> јагода ОВОШЈЕ ТОРТА
> Кафе капучино, Млеко, мока, Млеко Macchiato, замрзнат, американски или различни видови на кафе и она што тие значат
> квасен тесто рецепт за тесто Крт.от
> Како да се направи индиски леб chapatti |? Храна и пијалаци