Këshilla të mira për jetën e përditshme

Home Artikuj Gjuhë

I llojllojshëm

Kategoria Ndryshme përfshin përmbajtjen nga sferat e ndryshme të jetës. Këtu ju mund të gjeni këshilla për sport, para artit, ... Cilat janë përfitimet shëndetësore të ecje të shpejtë, terapi rekreative, komunikim dhe interesave të ndryshme.

---------------------------------------------------------

Perandoria Samoil

Samoil Empire State i cili ka dalë nga komitopula kryengritjes (komisionet bijtë / Princi Nicholas) është e para ...Samoil Empire State i cili ka dalë nga komitopula kryengritjes (komisionet bijtë / Princi Nicholas) është i pari në një seri prej tre, një kryengritje sllav kundër Perandorisë Bizantine në 10 dhe 11 shekulli. Arriti kulmin e saj gjatë mbretërimit të Samuil. Pas disfatës së vdekjes Belasica dhe Samuel së (1014), nipi i tij Ivan Vladislav vrasje i afërt i familjes Samueli mori qeveria. Bizantin ishte atëherë në gjendje për të mposhtur kryengritësit, dhe pas vdekjes Vladislav në mbrojtjen e Durrësit (1018) fitues të shkoj në Ohër dhe kolapsin e Maqedonisë perandorisë, dmth Komitopula shtypur kryengritjen. Tradita e shtetit Samuil perandorisë u ngritën dy herë nga hiri: Vendin e tij bashkangjitur janë: Epirit, Thesalisë, Duklja, Rashka, Bosnja, Travunia, Sirmium, sot edhe Podunavska Shqipërinë dhe Bullgarinë (Moesia). Samuel më pas shpalli perandor duke iu referuar titullin e Simeonit të Madh, u ngjit arqipeshkopinë e Ohrit në nivelin e patriarkalizmit, dhe kryeqyteti u zhvendos nga Prespa në Ohër.
> Çfarë duhet të blerë për Ditën e Shën Valentinit - një dhuratë të lirë dhe të përsosur
> Se si të pastër furrë - pastrimi furrë
> Si për të bërë brumë për pica - recetë pica
> Si për të rivendosur iPhone
> Hairstyles për fytyrën dhe Bangs zgjatur për të zgjatur të përballet me
> Filma të mira perëndimore, Perëndimore më të mira të të gjitha kohërave, filma kauboj për të parë
> Rregullat e volejbollit
> Këshilla për të riparuar çezmat ujë
> Çfarë duhet të blej pastrimin individualitet kapuç - kapuç për kuzhinën tuaj
> pasuri FALAS thënë dhe lexim gjethe çaji nga pëllëmbë
> Zot Ra
> Vlerësimin dhe për të vlerësuar vlerën e shtëpisë
> Si për të bërë uthull molle - një recetë për uthull molle
> qen hapësirë ​​udhëtar Laika dhe anijen
> Si për të redaktuar një Workspace dhe tavolinë
> Celtic Cross Tarot
> Si për të shmangur një hap të gabuar në korrespondencën zyrtare
> Se si të sillen në një datë të parë
> Si për tu kujdesur për të baterisë në dimër
> Zoti ARES perëndia e luftës, simbolet