Këshilla të mira për jetën e përditshme

Home Artikuj Gjuhë

Arsimi dhe Psikologji

Arsimi dhe Psikologji kategoria në të cilën ju mund të gjeni të gjitha në lidhje me kujdesin e fëmijëve, ADHD në fëmijët, divorc të lartë konflikti dhe fëmijët, Business Intelligence, etikës në vendin e punës, të mësuarit në distancë, mirësjelljes në internet, trajnim komunikimi...

---------------------------------------------------------

Si të Permiresimi Your Memory

Si për të përmirësuar kujtesën tuaj është përgjegjës për kujtesën tonë gjenden në neuronet e trurit
përgjegjëse për kujtesën tonë gjenden në neuronet e trurit si kalimin e kohës, neuronet humbasin elasticitetin e tyre, në mënyrë që më të vjetër të marrim, më shumë kemi tendencë për të harruar Edhe pse kjo nuk do të tingëllojë shumë optimist, por .. pak a shumë pritur për problemet e kujtesës çdo Për fat të mirë. prej nesh ka disa gjëra që ju mund të bëni për të ngadalësuar degjenerimin e disa qelizave nervore Këtu janë këshilla se si të trajnojë e kujtesës
u Ajo është e mirë për të fjetur / u
Nëse rregullisht fle 7... - 8 orë në ditë, kujtesa juaj do të përmirësohet shumë shpejt. Gjatë gjumit, truri mund të organizojnë informacionin e fituara rishtas dhe ngjarjet, të ruajtur ato si kujtime. përdorin teknika të relaksimit para gjumit mund të ndihmojë rritjen e kapacitetit të trurit dhe aftësive njohëse. marr një sy gjumë i shkurtër gjatë ditës mund të ndihmojë për të zgjidhur problemin që disa orë më parë dukej të jetë pakapërcyeshme.
u Expand interesimin tuaj. / u interes
në gjëra të ndryshme dhe gjithmonë duke u përpjekur diçka të re është një mënyrë fantastike për të mbajtur të hapur dhe të qartë mendjen. Neurons se procesi emocionuese për mbijetesën tonë, për të dhënë një perspektivë të freskët dhe aftësinë për të përdorur aftësitë e fituara rishtas. u
Mëso më shumë. / u
Si ju mësojnë të tjerët atë që ata tashmë e dini në trurin tuaj të fillojnë të plotë një tjetër fushë. Me funksionimin e këtij objekti në mënyrë efektive mund të përmirësojë kujtesën tuaj. shtesë, fillimi i tij do të thotë se truri përbën motivimin për të marrë informacion të ri. Përdorimi
u mjet që ndihmon kujtesën. / u Emri
gjenerik është një i kujtesës për të ndihmuar njerëz të shpëtuar, dyqan dhe informacion të kujtohet, për shembull, se kategorizimi i elementeve të kujtesës, si dhe organizimin dhe grupimin e tyre sipas rregullave të caktuara. semantik apo formale ngjashmëri dhe e lidhni me elementet e tjera. Duke përdorur këtë teknikë mund të ju ndihmojë për të mbajtur mend shumë gjëra me të ndryshme kuptimet, duke filluar nga gjërat shumë të kësaj bote dhe kujtimet janë të rëndësishme për ju mbaron.
Record u informata të rëndësishme. / u
mënyrë efektive për të rritur performancën e kujtesës është të shënojmë atë që ju doni të mbani mend. Kjo lejon gjakut të rrjedhin oksigjen të trurit përgjegjëse për kujtesën. kështu mbani një ditar, shkruani të gjitha informatat të rëndësishme për ju, apo të filloni të shkruani një ditar. u
Relax. / u ndryshimet
në pikëpamje fizike apo mendore është një mënyrë e madhe për të shndrit atë që është e padukshme . përkohshëm Eclipse, në kujtim janë shkaktuar nga stresi, i cili ndodh kur forca ne duam të kujtojmë diçka për një kohë të gjatë, dhe ne të përqëndrohet në një pjesë të informacionit. Kur ju punoni vështirë mendërisht 5-15 minuta çdo orë pushim. të ndikojë pozitivisht në këtë proces ruajtjen dhe përpunimin e informacionit. u
Dëgjoni muzikë. / u Shkencëtarët
kanë theksuar gjatë se muzika përkryer ngjall kujtime. informacion fituar gjatë dëgjimit të këngëve të caktuara tju kujtoj, është duke luajtur melodinë në mendje.
u është për të përmirësuar kujtesën tuaj / u.
Rreth 50-60% e trurit është e majme .. e cila u izoluar për miliarda qelizave nervore izolimin më të mirë, qelizat mund të shpejt dhe në mënyrë efektive të përcjellë informacion të menduarit tonë, pra, është e rëndësishme të konsumojnë mjaftueshëm shumat e yndyrna të shëndetshme rekomandohet veçanërisht për peshqit -. salmon, skumbri, sardelet -. dhe perime me gjethe jeshile u
Provo xhinko Japanese / u xhinko
japonez është një substancë natyrale që është përdorur për shekuj në Kinë dhe. vendet e tjera për të parandaluar atrofi e kujtesës. në barnatore ka droga shumë për të përmirësuar kujtesën, përmban një ekstrakt të xhinko Biloba. ushtrim
bregdet. / u
truri përbën vetëm 2% e trupit tonë, por oxygenation e trupit kërkon pjesëmarrjen e sa më shumë si 15 për qind të qarkullimit të gjakut në trupin tonë. Ushtrimin e rregullt dhe shtrihen enët e gjakut të shkaktojë nuk e bllokojnë, duke siguruar një rrjedhë të lehtë e gjakut në mënyrë efektive oxygenating trurin. Përveç kësaj, ne të ushtruar, kemi plotësisht të relaksoheni lejon përqendrim më të mirë.
në bashkëpunimi. / u bashkëveprim
me njerëz të tjerë, të stimulojë fusha të ndryshme të trurit shumë më shumë se kur ne të përpiqemi për të bërë atë veten. Ky bashkëpunim mund të përmirësojë kujtesën tonë. Gjithmonë të përpiqemi të punojmë së bashku me njerëz të tjerë, si në punë dhe në shtëpi, dhe veçanërisht e dobishme për të kujtuar.
> nënkupton ngjyrë të kuqe për të kombinuar ngjyra
> Si të shkruani një kolonë
> Si te zgjidhni një trajner të mirë
> Sa shpejt mund të keni lexuar
> Si të mësojnë shumëzimit fëmijës tuaj tavolinat
> Si për të marrë benzinë ​​|? Arsimi
> sa për të nxjerrë një Animals vizatim kalë, Dragons, fluturat, dhelprat, kuriozitete, mbart, macet
> 10 arsye për të studiuar jashtë vendit
> Si te zgjidhni një shkollë pas shkollës së mesme
> Si të merrni para per kolegj
> TELEVIZIONI Childrens Ndikimi i medias dhe shikimin e tepërt të televizionit nuk është e mirë për fëmijë
> Mendoni pozitiv dhe optimist
> Pregaditja për Shkollën një shkollë të vogël dhe kopshti
> Si për të ndaluar sharjet
> i Inteligjencës
> lexim FILLESTAR DHE SHKRIM Mësoni shkrimin paarritshëm për miliona
> Cila është gjeografia e kroate | Arsimi?
> Si për të të treguar dikë që stinks
> studentët e talentuar
> Si për të ndërtuar besimin