Këshilla të mira për jetën e përditshme

Home Artikuj Gjuhë

Udhëtime

Këshilla dhe idetë për udhëtimet mund të gjenden në kategorinë udhëton. Si për të udhëtuar me aeroplan, tren, autobus, udhëtimit të studentëve, shpenzimet e udhëtimit me makinë, paketa pushime familjare dhe sigurimit të lirë të udhëtimit.

---------------------------------------------------------

Sightseeing në Berlin i cili është sigurisht një vlerë të vizitës në Berlin

Sightseeing në Berlin
u Berlin / u është një nga qytetet më të vizituara në Europë, pavarësisht nga të sezonit ka shumë dallime dhe kontradiktat, kjo është veçanërisht e dukshme në arkitekturën -. Harmonia e ndërtesave historike dhe moderne -. Si edhe në Kapitali i jetesës për të qenë në këtë qytet një duhet-shih
u Berliner Mauer / u
në mënyrë që Muri i Berlinit, dhe fragmente të vogla që kishin mbetur nga sistemin e tij mbrojtës -. mure betoni, transhe , teli digës -. gjatësi prej rreth 156 km ndajë të shkuarën nga Lindja Murit të Berlinit Perëndimor të Berlinit është një nga simbolet e Luftës së Ftohtë dhe ndarja e Gjermanisë, që mbijetoi deri në 9 nëntor, 1989 Këto ngjarje mund të shihet sot në rrugën e Memorialit Murit të Berlinit, e cila është. Ekspozita e përhershme është prezantuar në katër gjuhë, dhe përbëhet nga 21 panele të informacionit.
u Brandenburger Tor / u
s Gate pikë referimi Brandenburgut në Berlin. modeluar në ndërtesat e Athinës, ishte porta dhe harku të njëjtën kohë. Pas një rënie e horizontit së Murit të Berlinit ka bërë një nga monumentet më të famshëm në botë. Porta është 26 metra, 65.5 metra e gjerë dhe 11 metra të thellë. kurorë ndërtimi me pesë statujë metër të lartë bakri e perëndeshë krahë të fitores.
në Reichstag / Bundestagu / u
vjetër gjermane parlamenti ndërtimit - Reichstag - që dëshmuan ngjarjet kryesore në Berlin, tani është selia zyrtare e ndërtimit Bundestagu ka një kube xhami në krye e cila ka një kuvertë vëzhgimi Dome është një projekt ekologjik .., duke e ndriçuar plenare sallë - një sasi të mjaftueshme të dritës drejtuar në ndërtimin e 360 ​​pasqyra - dimensionet e kupolë janë: .. diametër - 38 metra, lartësia - 23.5 metra dhe një peshë prej 200 ton - pajisura gjithashtu me sistemet e ventilimit dhe instalimin e mbledhjes së shiut
në. Rotes Rathaus / u
Red Town Hall është selia e kryetarit të komunës. emri i ndërtesës i referohet materialit që është ndërtuar me tulla të kuqe dhe. Pas ribashkimit të vendit dhe administratës së qytetit, Salla e Kuqe Qyteti u bë selia zyrtare e qeverisë në Berlin.
u Schloss Bellevue / u
Bellevue Kalaja, e cila u themelua në Gjermani, Kompleksi i Presidentit Palace është i vendosur në qendër të qytetit dhe vetëm në pjesën veriore të Tiergarten park - Berlin poddzielnicy - një nga gjashtë rrethin e Mitte - ...
u Berliner Dome / u
Berlin Katedralja është një katedrale protestante, e ndërtuar në fund të Rilindjes italiane është një nga kishat më të mëdha në Berlin Këtu është festimi më ekumenike është mbajtur me rastin e festave të rëndësishme
u Muzeut Island / u
është një nga komplekset muzeale më të rëndësishme në botë, duke përfshirë:. Pergamonmuseum, Altes Muzeu, Muzeun Bode, i Zbatime Nationalgalerie dhe Muzeu Neues, Muzeu Island është një trashëgimi e shënuar UNSESCO
u Pergamonmuseum / u -. .. Pergamon Muzeu, ku rivendosja e altarit të Madh të Zeus Muzeu është i famshëm për koleksionet e tij të arkitekturës së lashtë dhe skulpturë nga periudha helenistike Këtu ju mund të shihni, në mes tjerash .. veprat e artit aziatike dhe islamike u Altes Muzeun / u - Muzeu i vjetër është ndërtuar në vitet e njëzeta fund të shekullit të XIX, gjatë Luftës së Dytë Botërore e shkatërruar plotësisht nga zjarri sot është një nga atraksionet më të mëdha muze përmban koleksionet e gravura dhe vizatime nga koha e ndarjes së Gjermanisë u Bode-Muzeu / u - Bode Muzeu ... kjo është një neo-barok ndërtesë me një koleksion të pikturave nga Donatello, i Verrocchio ose Bernini, një koleksion i carvings fildishtë nga shekujve shtatëmbëdhjetë dhe tetëmbëdhjetë, një koleksion i artit bizantin dhe koleksionet e monedhave vjen nga shekulli i shtatë para Krishtit Nationalgalerie u Alte / u -. Vjetër Galeria Kombëtare ishte menduar fillimisht për ceremonitë e rëndësishme dhe leksione fund të fundit, megjithatë, një ndërtesë të përkushtuar për bashkëkohor arkivat artit muze të Gjermanisë - veprat e artistëve të famshëm të shekullit të shtatëmbëdhjetë, nëntëmbëdhjetë dhe njëzetë u Neues Museum / u -. Muzeu i ri neoklasik, klasike tre-katëshe dekoruar me piktura dhe ndërtesave të bukura shkallët rindërtuara pas luftës, ju mund të shikojnë një koleksion të egjiptianëve të lashtë dhe -. si ishte para shpërthimit të Luftës së Dytë Botërore / ul
u Aegyptisches Muzeu / u
Muzeu egjiptian është një ndërtesë në stilin klasik, në katin e parë ku ka skulptura e greke, romake dhe etrusk dhe kati -. Egjipt e lashtë - Faraoni ekspozitave Akhenaten kapitalit - .. Për disa vite në Muzeun egjiptian ju mund të admirojnë e bustit të famshme të Nefertiti
Jüdisches bregdet Muzeu / u
hebre Muzeu është një atraksion i madh turistik në Berlin, kjo ndërtesë historike që. qytet dhe në fakt komplekse Muzeu Zig-Zag formën e qelqit. Disa vjet më parë në një pjesë të barok e muzeut është ndërtuar me një strehë xhami ekspozitë të përhershme. hebre Muzeut Historik të dedikuar për historinë e hebrenjve gjermanë nga mesjeta deri në ditët e sotme. Përveç kësaj, pret shumë ekspozita ngjarjet.
u Zitadelle Spandau / u
Spandau Citadel është një kështjellë e rrethuar nga uji. Muzeu vendosur në armëri re është ndërtuar në vendin e një ndërtese të vjetër në bodrumin e ekspozitës tregon historinë e këtij rrethi të Berlinit, i cili ishte dikur një qytet i ndarë. Citadel është i njohur. Shtëpia e Artistëve, të cilët kanë kryer klasat e artit për fëmijët dhe adoleshentët. u
Botanischer Garten und Botanisches Muzeu / u
Një nga muzetë më interesante ku ju mund të shihni, ndër të tjera: Zonat klimatike me përshkrimet, modelet dhe seksion kryq e bimëve - turistët mund të marrin një vështrim nga afër rreth 20 000 lloje të ndryshme të bimëve të kopshtit nëpër muze zë 42 hektarë dhe është një nga më të rëndësishmet e këtyre parqeve në botë ..
u Grunewaldturm / u
Grunewaldzka kullë e ndërtuar me tulla të kuqe është 56 metra dhe është e vendosur në pothuajse 80 metra të kodrës, Carlsberg, në jug-perëndim i Berlinit. Brenda kullës është një sallë rrethore me një statujë mermeri e Wilhelm I i Hohenzollern. Për të marrë në kuvertë vëzhgimit dhe të jenë në gjendje të admirojnë pamje panoramike e Havel dhe pyjeve Grunewald, ju duhet të kapërcyer më shumë se 200 shkallët.
u Fernsehturm / u
TV kulla qëndron afër qendrës së Berlinit, e matur 368 metra në një lartësi prej rreth 200 metra -. topin - nuk ka një tarracë vëzhgimi dhe pak metra mbi platformën e rradhës është Kulla TV restorant është një nga turistike më interesante tërheqje në Berlin, dëshmuar nga miliona turistët që vizitojnë këtë vend çdo vit .. Ky objekt i përket Federatës Botërore të Kullave të Madh.
u Alexanderplatz / u
Alexanderplatz është një qendër qendror. Kjo hapësirë ​​e hapur, e cila është vizituar nga mijëra njerëz, të quajtur vendasit në një Alex pak ndërtesat më interesante të cilat ballafaqohet shesh ishin Alexander. Berolinahaus dhe Alexanderhaus - Punon Arti i Ri arkitekturës
u Charlottenburg / u
qarku i Berlinit, i pavarur ish- objekte të veçanta të qytetit të njohur që janë ndërtuar këtu janë shumë të popullarizuara në mesin e vizitorëve përkasin atyre ...: .. Charlottenburg Palace, Deutsche Oper, Station, Zoo dhe stadiumin olimpik
Zoologischer Garten und u Tiergarten / u
Berlin Zoo është një nga më të mëdhatë e këtij lloji në botë në kryeqytetin gjerman janë në fakt dy Zoos -. Zoologoscher kopshte dhe Tiergarten në fillim të shekullit të nëntëmbëdhjetë, Tiergarten u transformua në një park anglisht, e cila është vendosur në kopshtin zoologjik - Zoologischer Garten -. Numri më i madh në botë i specieve të kafshëve pjesa më interesante e kopshtit të çon në një arush dhe panda.
> Si për të përzënë në Republikën Çeke
> .? Si të hiqni një kartë jeshile
> Si për të formuar një pasaportë
> Travel Në Barcelonë, kryeqyteti dhe qyteti më turistik në Spanjë
> Si të autostop rritje të
> Taj Mahal në Indi simbol i dashurisë, një tërheqje turistike
> Si të organizojë një turne në Jura polak
> Adventure Travel Solo udhëtimit për studentët dhe të rinjtë
> Si për të udhëtuar me një shpinës
> Si për të udhëtuar të lirë me tren
> Çfarë duhet të bëni gjatë një sulmi?
> Në atë vit ishin uragane ne Karaibe kur ajo është e mirë për të shkuar atje
> Si të dal një shpinës
> Çfarë duhet të vizitojë në Tajlandë?
> Si për të parandaluar diarre
> Si për të planifikuar shpenzimet tuaja pushime
> Çfarë duhet të shqyrtuar në Gdansk?
> Sightseeing në Berlin i cili është sigurisht një vlerë të vizitës në Berlin
> Holidays në Kretë me fëmije
> Ku të shkoni në ski Këshilla Dolomites për skiatorë të avancuara