Këshilla të mira për jetën e përditshme

Home Artikuj Gjuhë

I brendshëm

Gjithçka për shtëpinë time. Feng Shui, dizajn të brendshëm ujdisje, dhe stilet ujdisje ... Këshilla si ngjyra zgjedhin për mure, mobilje për dhoma gjumi apo zgjidhje për apartamente të vogla.

---------------------------------------------------------

Hequr Njollat

. Heqja njollat ​​u nuk ka asnjë masë për heqjen universale njollë.. u
Nuk ka asnjë masë universale për heqjen e njollave në varësi të llojit të rrobave dhe i poshtër, përdorni një zbardhues duhur Këtu janë disa këshilla për pastrim njollat ​​nga prejardhje të ndryshme, ia vlen të kujtohet një gjë - ushtar i ri njollë. të lehtë për të shpëtoj prej tij / u
u Ink / u Njollat ​​
në pëlhura të bardha duhet të lahen me zgjidhje amoniakut në një koncentrim prej 5 për qind, pastaj pije, pambuk
ngjyra me heqjen njollë . lëng limoni dhe manikyrin e thonjve mbartës - aceton në - Së fundi, të lajë rrobat e me njolla,
colored njollë për lesh mund të trajtojë qumësht të nxehtë dhe lëng limoni, ju duhet të transferojë zonë me njolla; Plastikë
së pari zhytem 10 minuta në qumësht, pastaj pije në ujë të ngrohtë;
rezultuar njollat ​​leshi qilim mund të hiqet mixes qumështit, alkoolet dhe uthull duhet së pari të fshij zonë ndotura me një top pambuku me uthull, pastaj derdh qumështin e nxehtë, dhe fshihen në fund me një leckë të lagur. ; qilim
i materialeve artificiale, ngjyra të eliminuar kripë përhapur në të fëlliqur dhe të lënë rreth 20 minuta, pastaj hiqni me një fshesë me korrent u
baltë / u
Para së gjithash, prisni deri dries baltë, dhe pastaj. furçë sipërfaqe të kontaminuar. së pari duhet të fshihet njollë me alkool metil dhe detergjent të lëngshëm.
u sheqer / u
faqet
të tilla duhet të fshihen menjëherë jashtë me një sfungjer i lagur ose pije në ujë të ftohtë dhe thith gjithë Night. ende njollat ​​e lagësht, të spërkasë boraks dhe mbushe me ujë të nxehtë. Nëse njollë është e thatë, ne duhet së pari të shpëlaj në ujë të ftohtë, pastaj spërkat me boraks dhe të lënë për rreth 8 orë.
u Berry / u
manaferrat njollë me uthull punon më mirë. thith leckë në një zgjidhje të acidit acetik për të paktën një orë ose një të pastër pambuku të lesh lagur në uthull, pastaj të lajë. Në një mënyrë po aq efektive, me këto njolla mund të trajtohen me qumësht të ngrohtë, pastaj pije leckë në ujë të nxehtë .
u çokollatë / u Njollat ​​
Fresh duhet të zhduken pas larjes normale. Megjithatë, nëse kjo nuk ndodh, ju duhet të përgatisë një qull nga glicerinë dhe vezë e verdhë veze. Pas aplikimit njollë, ai duhet të lihet të thatë, pas së cilës thyera dhe qëndron me ujë. shënuesve
bregdet / u
rroba të pista larja e duarve në sapun dhe glicerinë, pastaj laje si zakonisht. Çdo mbetur mund të hiqet me shpirt methylated.
çamçakëz u përtypet / u
Në këtë rast, ajo do të ndihmojë
Heqës i llakut -. Aceton -, ngrirjen, ose fërkim një copë akulli, dhe pastaj scraping gome thekur / ul
u Tea / u

gete poshtë zonën e njomur me ujë të bollshëm të nxehtë. njollat ​​zhduken pas përdorimit 9 hidrogjen peroksid për qind me disa pika të amoniakut. kakao
u dhe kafe / u Njollat ​​
Fresh duhet të derdh ujë të nxehtë, pastaj pije me të ftohtë. Një tjetër mënyrë është që menjëherë të shpëlarje me njollat ​​pëlhurë kripë dhe lubrifikim njollë dhe detergjent të butë me ujë të ngrohtë. njollat ​​e vjetra, njomet dhe të fshijë me një leckë të lagur në të nxehtë ujë me amoniak ose boraks, pastaj pije dhe laje në ujë i rrëshqitshëm.
u ketchup / u
të fshihet njollë me sapun dhe ujë zgjidhje ługowym ose detergjentë. Ju gjithashtu mund të pije njollë në ujë të ftohtë dhe të zhytem në pastrues nëse është e nevojshme, fryma ekstra methylated, qartë
u zam / u
mënyrë për të hequr këto njollat ​​varet nga lloji i zam ..
mund të tregojë një ngjitës universal me aceton,, zam karton Shpëlaj me ujë të ftohtë klorur amonit dhe të pastrohen. Ju gjithashtu mund të lani pëlhurë në pluhur enzimë, ngjitës polyvinyl mund të hiqet me alkool metil, zam zhduken pas neopronowy natłuszczającego nuk manikyrin e thonjve mbartës ose acetate amyl. Pastaj ju duhet të lajë tretës njollë. / ul
në gjakut / U
zhele pista për të larë ose shpëlaj me ujë të ftohtë me kripë. Njollat ​​mbi qilim mund të hiqet nga njomje ato në ujë të ftohtë, pastaj fshij me një leckë të shuar me amoniak të dobët.
u manikyrin e thonjve , ngjyra / u Nail
mirë hequr me aceton ose acetate amyl këto masa nuk duhet të përdoren në rast të pëlhurë prej fije artificiale dhe fibrave acetate njollat ​​
ngjyra mund të hiqet si vijon:.. ngjyrat pastel
- arna nxjerrje dhe larja në alkool metil, paint celulozë - removers bojë për naftë tul -. benzinë ​​dhe pastaj njomje në një pastrues, bojë njollë emulsion duhet të hiqen kur ata janë ende të lagura / ul
u Ice / u
duhet të fshihet njollë me një top pambuku të lagur me alkool, pastaj pije me ujë të vakët. njollat ​​e mbetura yndyrat mund të pastrohen me tretës. urina
u, urinës / u
Për të hequr këtë lloj të njollë, ju duhet të:
hedh njollë me një shtresë të trashë të kripës, pastaj pije në ujë të ftohtë, në qoftë se jo, ju mund të pastër njollë me salmiakiem undiluted, atëherë lahen dhe pije me uthull, i holluar perhydrol Apply, dhe pastaj të lajë strukturën e pluhur enzimë.. / ul Frutat u
/ u Njollat ​​
Fresh duhet të jetë e mbushur me kripë, pastaj derdh. ujë valë atëherë ju duhet të lajë rrobat me dorë në pëlhura të ngrohtë të ujit
me ngjyrë të kërkojë ulje në qumësht kosi rreth 4 orë më pas ti lash me ujë të ngrohtë dhe
sapun materialeve të ndjeshme të tilla si ...:. mëndafshi mund të pastrohen me një top pambuku të lagur me uthull Por së pari ju duhet të vënë leckë, bawełnianą vjetër leckë të jenë të hutuar uthull shumë Kjo është e njëjtë. pastrimin e pëlhurave procesin sintetike, por në këtë rast, përdorni uthull në vend të lëng limoni. parfume
u / u mënyrë
efektive e heqjes së këtij lloji të njollë është që të përdorin klorid pastër amonit. Në fund të lajë rroba në detergjent të lëngshëm.
u Birra / u
birrë njollat ​​
zhduken pas përdorimit të një zgjidhje të ujit dhe disa pika të amoniakut rroba të pista mund të ngjyhet në uthull pastër, ose, nëse është e nevojshme - pluhur enzimë .. lavazh Next veshje në
me ujë të nxehtë u myk . / u Ndotja
tillë është e mirë për të zhytem në qumësht apo dhallë kosi ose fshij me lëng domate, pastaj shpëlaj me ujë. Nëse jo, ju mund të dëshironi të përdorni hidrogjenit peroksid me uthull, apo të nxehtë spote rubbed mbi 5 për qind të acidit oxalic. fund shpëlarje
u Tenxhere / u
bardhë pambuku, 3 lugë zgjidhje përgatitur e amoniakut në 3 litra ujë të vakët, dhe ajo - me pjesëmarrjen e sapun - rroba lavazh njolla, njollat ​​
nga pëlhura me ngjyra zhduket pas aplikimit të ujit me uthull të Para-raporti: 4 lugë uthull 3 litra zonën e ujit me njolla në mënyrë të përsëritur fshij;
larë njollë me një mëndafsh të bardhë leckë u ngjyhet në një zgjidhje të pjekje sode I fshij arna e mia. shënon
djerse në mëndafshi me ngjyrë duhet të hiqen në faza. pëlhura e para zapraniu me ujë dhe sapun. dyta kërkon përdorimin e ujit dhe amoniakut në një raport prej 1 lugë çaji të amoniakut në 1 . kuart e ujit Pastaj larë rrobat në,
ujë të pastër për pëlhurat e tjera, duke përdorur ujë me kripë -. para lavazh kryesore -. Në qoftë se efekti është shumë i dobët, zgjidhja duhet të përgatiten mbi bazën e ujit dhe alkoolit - në pjesë të barabarta -, dip zhele në të dhe fshij
njollë u Rust / u Heqja e ndryshk
njollat ​​mund të bëhet në disa mënyra në vaskë e nxehtë me një leckë me lëng limoni, fshij njollë, pluhur pjekje dhe rroba larë;. Njomje në dhera acid e verës - 1 lugë çaji në një gotë me ujë acid -., dhe pastaj me kujdes pije
u Tar / u
Për njollat ​​mëdha, ju duhet së pari hiqni katran tepërt dhe pastaj dip një leckë në qumësht - në të ngrohtë pambuk në verë -. Pas disa çaste të njomje, fshij njollë me gishtat tuaj dhe e vuri përsëri në qumësht - disa herë, alternuar -. Pastaj ju duhet të fshij njollë me terpentinë, bisedoni për të rrahur dhe lënë rreth 3 orë në masë rezultante duhet të hiqen nga brushing
mbetje tar mund të hiqet kështu vajosje se me njolla yndyrë, të tilla si gjalpë ose ushuj ... Është e nevojshme, sidomos në njollat ​​më të vjetra përhapur rroba duhet të lihet për një natë, për të qenë yndyrë. tar shpërbëhet plotësisht, pasi të tilla Trajtimi mund të qartë strukturën në qumësht, si
drejtuar u kuq buzësh / u
pista e bardhë shtupë pambuku për të hequr eter; .. pëlhura
sintetike para pastrimit yndyrat me vazelinë ose gjalpë; ngjyra
dhe pëlhura delikate mund të pastrohen me një leckë shuar me alkool çnatyruar Kjo është një zgjidhje efektive, por kjo është e rrezikshme - kjo në fakt mund të zbardhet e rrobave para se të përdorni këtë metodë, ju duhet të lexoni përshkrimin në etiketë dhe, nëse asgjë tjetër ... Para fshij pëlhurë në më pak të dukshme
Njollat ​​vend bregdet me vaj, yndyrat / u
zonë me njolla, të aplikojnë dishwashing lëngshme - të tilla si: Louis - dhe pastaj laje .. Ju mund ta spërkatësh yndyrë e miellit patate dhe të lënë për një kohë, dhe në fund pastrohen njollat ​​
yndyrat zinxhir mund të hiqet në këtë mënyrë: zona njolla e bimëve lignin dhe një shtresë e trashë gjalpë përhapur në krye dhe të lënë për gjysmë ore pas asaj kohe, fshijnë partinë thikë gjalpë shurdhër, dhe njollë - trokas furçë. ngjyhet në terpentinë përzier me benzinë ​​- në pjesë të barabarta -. Përsëriteni këtë proces disa herë
u bar / u
mënyrë
mirë për të hequr njollat ​​nga bari me përdorimin e alkoolit etilik njollat, njomet.. , prisni një minutë, pastaj pije me ujë të ftohtë Në rastin e leshit të pastër, të alkoolit duhet të jenë të ndezur së pari
u Wine / u
fshij njerëz të bardhë -.. nga jashtë në brendësi të - pambuku leshi ngjyhet në peroksid hidrogjeni;
Për pëlhurave me ngjyra, metodat për largimin njollat ​​e verës janë disa:
spërkasë njollë me kripë dhe larë rroba, shpëlarje e pëlhurë në ujë menjëherë pas Veting njollë e 2 hidrogjenit peroksid për qind, pije me zonat e nxehta në qumësht dhe pastaj në ujë të ngrohtë, lag njollë me lëng limoni dhe shpëlarje pëlhurë në ujë me sapun / ul
u Wax -. stearinë - / u dylli
për të hequr papastërtitë nga jashtë në brendësi - kjo do të parandalojë Pastaj rozsmarowywaniu prej hekuri hekur indeve të nxehtë, peshqir letre apo letër higjienike kompleks në fund të lajë rroba me sapun dhe ujë ... qiri me ngjyrë mund të hiqet duke përdorur benzinë ​​pastër ose alkool.
u vjella / u
Njollat ​​duhet së pari të obsuszyć apo hall, pastaj thith materiale në ujë me kripë dhe fshij me një sfungjer, e lagur në një zgjidhje të boraks. Pas një trajtim i tillë duhet të lahen në enzimeve leckë të pastër pluhur.
u rrëshirë / u
rrëshirë natyrore, heqja e leshi dhe pambuku duhet të fillojë varrosnin ato me pluhur talk mënyra më e lehtë për të hequr benzinë ​​rrëshirë ose tretës TRI -. trichlorethylene -. Së fundi, ju duhet të larë rroba në materialet me sapun
artificiale duhet të fshihen nga alkooli, e soiling shtupë dhe një përzierje e terpentinë -. Raporti i 1.1 - dhe pastaj pije mirë.
> . Si të kurseni të energjisë elektrike
> Banjo pasqyra Odmaglite
> Çfarë duhet të kompensimit në rast të vjedhjes, pa një gjurmë?
> ngjyra e paqes dhe ndikimi i saj në disponimin tonë
> . Si të dekoroj një kabinet të vjetër prej druri
> Çfarë duhet të plotësojnë kriteret e qirasë, që ajo mund të quhet një paketë?
> Si të shpëtoj e mizave dhe anti-mizat dhe mizat e frutave - fluturon në shtëpi dhe banesa
> Si për të pastruar lëkurë eko pastrimin e lëkurës eko - lëkure eko - përvojë të mirëmbajtjes
> . Si për të bërë një tavolinë qoshe
> Si të dekoroj një kopsht për alergji
> Si të Clean Pastrimi TUS dush KABINE - qelqi për dush - pastrimi banjo
> Si për të qilima tufatufa
> .. Si për të pastruar argjendi
> Si për të pastruar përkrenare helmetë për, motor skuter biçikleta, larja përkrenare
> Si të shpëtoj e alga deti në Akuariumi, peshk i kuq dhe Akuariumi për fillestar
> Çfarë është një dëbim
> Original për Ditën e Shën Valentinit
> Si të shkurtojë flokët hundë
> Si të kurseni të energjisë elektrike që kursejnë energji elektrike dhe për të hekur -, hekurosje shirt
> Si të klasifikojë domate