Këshilla të mira për jetën e përditshme

Home Artikuj Gjuhë

I brendshëm

Gjithçka për shtëpinë time. Feng Shui, dizajn të brendshëm ujdisje, dhe stilet ujdisje ... Këshilla si ngjyra zgjedhin për mure, mobilje për dhoma gjumi apo zgjidhje për apartamente të vogla.

---------------------------------------------------------

Si për të prodhuar sapuni | Prodhim

? Në mënyrë që të prodhojë sapun A keni menduar ndonjëherë se sa sapun e keni përdorur ju dhe anëtarët tuaj të familjes, banorët e qytetit tuaj dhe të gjithë popullit të vendit tuaj Shumë Dhe vetëm rreth njëqind vjet që nga koha kur sapun është gatuar në shtëpiA keni menduar ndonjëherë se sa sapun e keni përdorur ju dhe anëtarët tuaj të familjes, banorët e qytetit tuaj dhe të gjithë popullit të vendit tuaj të madhe dhe vetëm rreth njëqind vjet që nga koha kur sapun është gatuar në shtëpi Sot?. ju mund të vështirë të imagjinohet se si kjo eshte nje sapun i përafërt prapa sapun të butë dhe aromatike siç është tani përdoret kudo.
merrni yndyrna dhe vajra sapun kur gatuaj së bashku me substanca alkoolike. Këto yndyrna mund të jetë ushuj dhe dhjamë, dhe vaj rrjedhin nga bimët ose nga farat e frutave. vajra janë nxjerrë zakonisht prej palme dru, arra kokosit dhe ullinj. substancat
Alkaline të përdorura për të bërë sapun janë natrium dhe kalium karbonat. sode është përdorur në bërjen sapun vështirë për rroba larje, për tualetin sapun, . thekon sapun dhe pluhurat karbonat Kaliumi është përdorur për të bërë paste e sapunit dhe sapun të lëngët
sapun është prodhuar në këtë mënyrë:. yndyrna dhe substancat alkaline janë gatuar në tenxhere të madhe prej bronzi, disa prej të cilave mund të strehojë dhe 175 ton peshë. Ky proces quhet saponification. Kah fundi i procedurës shton kripë, e cila ndihmon për nxjerrjen dhe sapun të ndërtuar në majë të zgjidhjes tenxhere. ose zgjidhje kripë dhe sinks në fund. procedurë përsëritet pesë ose gjashtë herë , deri pak e fundit të yndyrës nuk kthehet në sapun.
gjysmë të lëngshme sapun transferohet në makinë, ku ajo është e përzier derisa të bëhet në masë të butë, të cilat pastaj mund të shtoni përbërësit të ndryshme për të bërë sapun marrë një cilësi të veçantë. mund shtoni parfum apo ngjyra agjent, zbutjen ose dezinfektues. Nëse ju doni të merrni proces të lehta sapun përzierjen duhet të zgjasë më gjatë, dhe në fund të procesit, një pajisje të veçantë është injektuar ajrit në masë sapun.
Kur masa të nxehta sapun trazuar mirë, derdhjet në molds ose i nënshtrohet një procesi të veçantë në qoftë se ne duam që të marrë pluhur sapuni në thekon ose fishekëve. prodhimi
aftësi e sapunit zgjat një kohë të gjatë. Rreth një mijë vite, kjo është një aftësi edhe të zhdukur, dhe më në fund ringjallur frëngjisht dhe
që janë bërë nga shkopinj, të cilat janë të pjekur pastaj në furrë. Kjo metodë është baza për prodhimin e stilolapsa e sotme.
Siç mund ta kuptoni,,, lapsa përmbajnë asnjë udhëheqës, por një mineral i quajtur grafit, e cila, si plumbi, lë një gjurmë, kur është i mbuluar mbi letër. Prandaj, ajo quhet,, plumb i zi, dhe kështu erdhi emri,, stilolaps. Prodhimi i stilolapsa thatë dhe sameljeni grafit përzier me argjilën dhe ujë. Çfarë ka balta më shumë, më shumë laps, dhe më shumë laps grafit është e butë. Përzierje byrek me mish është kaluar përmes shtypit, nga e cila del në formën e, të hollë qetë temat. Ai korrigjon, prerë në copa me gjatësi fikse, të thata dhe të vendosur në një furrë të madhe për të piqem. Në ndërkohë, të jetë i përgatitur për mbulimin dhe një laps. Nga druri, dru kedri, ose pishe, janë bërë me grooves në hemisferën e cila do të hedhin shufra grafit. Kur pjekur, të shufra grafit janë të pranishme në këto puse, dhe gjysma e shkop druri. Pastaj, e cila ndërpritet një laps, dhe më pas makinë lustruar sipërfaqen e tyre, dhe u dha atyre pamjen përfundimtare. Sot, më shumë se 350 lloje të stilolapsa, të destinuara për nevoja të ndryshme. Ju mund të blej një stilolaps të zi se 19 gradë e ngurtësinë dhe forcë, ose lapsa me ngjyra në 72 ngjyra të ndryshme. Ka stilolapsa që shkruan në, pëlhurë qelqi, celofani, dhe nje film plastike. Ka edhe një laps të cilit shenjë nuk është shuar edhe pas shumë vitesh ai u ekspozuar ndaj kushteve të ndryshme atmosferike - ata kanë përdorur inxhinierë dhe ata që punojnë për ndërtimin e objekteve të jashtme!
> Si për të pastruar muret Pastrimi Wall Njollat ​​mbi mure, njollat ​​në mur
> Si te Zgjidhni paneleve fasadës
> Si për të hequr një njollë nga currija dhe shafran i Indisë |? Riparimet
> Si bimët pastrojnë ajrin
> Si për të hequr njollat ​​në mure
> Si për të bërë një tas me fruta nga vinyl
> . Si për të bërë një gungë
> DIY raftet luajtshme një tryezë me rrota
> Si të kurseni të energjisë elektrike që kursejnë energjinë elektrike dhe për të hekur , hekurosje shirt
> Çfarë për të kujtuar kur blejnë një apartament në tregun sekondar
> Lodra gome dhe lodra plastike - sode buke dhe uthull
> Si të ushqejë lavdinë
> Se si të pastër myk nga muret - myk në muret dhe për të hequr nga muret myk
> ... Si për të bërë një mur origjinale ora
> Si për të siguruar një shtëpi për të kërkuar
> Si për të shëruar shkurtime të vogla
> Si të kujdeset për pastërtinë shtëpiake
> A është përdorimi i ajrit është i shëndetshëm Si të përdorni të ajrit të kondicionuar?
> Si të jetë scratches në mënyrë të qartë të dukshme në mobilje
> Si të Clean Lavatrice lidhjet shall - lidhjet dhe këmisha