Këshilla të mira për jetën e përditshme

Home Artikuj Gjuhë

Shëndetësor

Këshilla rreth shëndetit si simptomat e alergjive, njohin, depresioni trajtimin e alkoolizmit, ilaçi më i mirë për migraines. Çdo gjë nga ushqimi të shëndetshëm për shëndetin insurence.

---------------------------------------------------------

Si për të fituar peshë

Ka njerëz që nuk mund të duket për të fituar peshë. Kur është fjala për dietën e personit të tillë është e vështirë për të marrë pjesë të mëdha të ushqimit.Ushqyesit rekomandojnë këta njerëz për rritjen e marrjes nga 300 deri 500 kalori në ditë. Për çdo vakt, hani ushqim pak a shumë me rritjen e numrit të ngrënies. Hani ushqime që përmbajnë shumë kalori, por mos harroni të ngrënë të shëndetshme. Shmangni ushqim të shpejtë dhe ushqime të sëmurë yndyrore. Yndyrna të shëndetshme përfshijnë burimet e omega-3 acide yndyrore, si ton, salmon li dhe arra. Rritja e futje e ushqimeve që përmbajnë proteina, dhe shumica e tyre është në peshk, pule, gjeldeti, mish ligët kuqe dhe fara. Hani karbohidrate më komplekse e cila gjendet në drithëra, perime, oriz integral dhe fasule. Është e rëndësishme të mos bëjnë gabimin e zakonshëm - një ushqime jo të shëndetshme dhe të lartë yndyrë nuk është zgjidhje.
> Sa presion - si për të matur presionin e
> Ushtrimet e relaksimit
> Adenomyosis
> Çfarë është pezmatim i lëkurës
> Anatomi trurit Hindbrain është një vazhdim i shtyllës kurrizore. 3333333333 Anatomi trurit Truri përbëhet nga truri rrjedhin tru i vogël, dhe tru. Rrjedhin Truri është i ndarë në hindbrain dhe midbrain. Hindbrain është një vazhdim i shtyllës kurrizore. Ajo përmban një rrjet i neurons që përfaqësojnë qendra e funksioneve të kontrollit jetësore të tilla si frymë dhe presionin e gjakut. Në çatinë e pasme të trurit tru i vogël, i cili luan një rol qendror në ekzekutimin kontrollin e lëvizjes. Midbrain përmban grupet e neuroneve, secila prej të cilave përdor një lloj të veçantë të dërguarit kimike, por secili prej tyre dërgojnë axons e tyre në hemisferat cerebrale. Besohet se ata të vendosur aktivitetin e trurit në qendrat më të lartë, dhe në këtë mënyrë të ndikojë, vëmendje gjumit dhe mekanizmin e shpërblimit. Një truri i madh ndahet në midbrain dhe të mëdha në fund të trurit, e cila formon hemisferat cerebrale. Midbrain është e ndarë në dy pjesë shumë të dallueshme: thalamus dhe hypothalamus. Sinjalet që kalojnë nëpër thalamus e rrugëve ndijor të lëvore cerebrale, e cila pastaj e dërgon sinjale përsëri në thalamus. Kjo formë e lidhjes, përpara - mbrapa, është shumë interesante, informacioni nuk rrjedhin vetëm në një drejtim. Hypothalamus kontrollon funksionet si hahet, si dhe rregullon lirimin e hormoneve të rëndësishme për funksionin seksual. Në mes hemisferat cerebrale janë ganglia basal. Në sipërfaqe, një lëvore të hollë por e gjerë cerebrale. Ganglia basal luajnë një rol të rëndësishëm në inicimin dhe monitorimin e lëvizjeve. Duke pasur parasysh se hapësira është e kufizuar në kafkë, lëvore cerebrale është rrudhur, duke shkaktuar një zonë shumë më të madhe të përshtaten lëvore në të njëjtin vëllim. Lëvore cerebrale është pjesa më e zhvilluar e trurit të njeriut - katër herë më të larta se goriline. Ajo është e ndarë në një numër fushash, të cilat ndryshojnë në numrin e shtresave të neuroneve dhe lidhjet me zonat e trurit të tjera. Funksioni i shumë fusha është e njohur - auditory vizuale, dhe ndijor TRURIT, e cila merr informacion nga lëkura (leh somatosenzibilna), dhe fusha të ndryshme motorike. Rrugët nga receptorët ndijor në lëvore, dhe nga lëvore për muskujt kalimin e linjës qendër. Kështu, lëvore cerebrale e trurit kontrollon dorën e majtë lëviz në anën e djathtë të trupit, dhe anasjelltas. Prandaj, sinjale shqisore nga ana e majtë e trupit shkon në hemisferën e duhur, dhe anasjelltas. Për shembull, tingujt që hyjnë në veshin e majtë, aktivizohet zakonisht nga lëvore të drejtë. Megjithatë, të dy gjysmave të trurit nuk janë të izoluara nga njëra-tjetra - lëvore cerebrale majtë dhe të djathtë janë të lidhura tufa e madhe e axons quajtur pashpirt, Callosum korpus. Lëvore cerebrale është e nevojshme për aktivitetet vullnetare, gjuhën, të folurit dhe funksionet e larta të trurit, si të menduarit dhe të kujtesës. Shumë nga këto funksione zhvillohen në të dy hemisferat e trurit, por disa janë shumë të lateralizirane, pra, e vendosur kryesisht në një hemisferë. Janë identifikuar zonat që janë të lidhur me disa nga funksionet e trurit të larta, të tilla si fjalim, i cili në shumicën e njerëzve lateraliziran në hemisferën e majtë.
> Hormon stresi
> Mbrojtja e gur, gur në dhëmbë, dhëmb - dhëmbët lustrim dhe heqjen e gurit
> Trajtimin e presionit të lartë
> çorape lëmsh
> kohë Moving shkakton depresionin
> Grenzë djeg
> naftës Marijuana
> Dhimbje në supet
> Si të unclog veshin tuaj, ilaç i bllokuar vesh për dhimbje veshi
> Dhimbja në krahun e sipërm
> Tea bërë nga mallow
> dëgjuar këngë
> Mitet e muskujt e barkut!
> Simptomat e angina
> Cila është lidhja e vitaminës D dhe kalciumit?