Këshilla të mira për jetën e përditshme

Home Artikuj Gjuhë

Shëndetësor

Këshilla rreth shëndetit si simptomat e alergjive, njohin, depresioni trajtimin e alkoolizmit, ilaçi më i mirë për migraines. Çdo gjë nga ushqimi të shëndetshëm për shëndetin insurence.

---------------------------------------------------------

Ushqyerit Celiac Sëmundjeve

Njohur sëmundje celiac, dmth nivelin e dyshimit klinike është një problem veçanërisht i rëndësishëm në Kroaci. Sëmundje prek të gjitha grupmoshat, të dyja gjinitë dhe mund të ndodhin në foshnje ose në të rriturit ...Besohet se më shumë se një milion europianë vuajnë nga sëmundje celiac ose enteropathy gluten. Në një pacient diagnostikuar të paktën shtatë të paidentifikuar. Njohuri për sëmundje celiac dhe shëndetin ruajtjen dhe sëmundje në nivel jashtëzakonisht të ulët. Duke njohur sëmundje celiac, pra në nivelin e dyshimit klinike është një problem veçanërisht i rëndësishëm në Kroaci. Sëmundje prek të gjitha grupmoshat, të dyja gjinitë dhe mund të ndodhin në foshnje ose në të rriturit. Simptoma të ndryshme të sëmundjes mund të jetë fshehur gjatë. Sëmundja nuk trajtohet celiac mund të shoqërohet me komplikacione të rënda shëndetësore. Dëmtimi në rreshtim të zorrë e vogël që shkon mund të rezultojë në zhvillimin e sëmundjeve të rënda dhe kërcënuese për jetën të tilla si kanceri i zorrëve dhe kancerin e zorrë e kancerit të indit limfatik quhet. Limfoma. Ekspertët pika (Dr Irena sllav), që në Kroaci, rreth 85 njerëz në një vuan nga sëmundje celiac. Problemi është se rreth 500 persona janë diagnostikuar vetëm një person i prekur. Përndryshe situata në vendet fqinje. Italia, për shembull, regjistron 1 në 85 persona të infektuar, të Sllovenisë 1 në 100, Hungarinë 1 në 90 Një njohuri të mirë të sëmundjes dhe metodat më të sakta për diagnozën e saj të kontribuojnë në zbulimin e saj më të shpeshta. Simptomet e sëmundjeve Ndodh në individë të predispozuar gjenetikisht me gluten-free menu, por edhe si pasojë e stresit apo infeksion. Duke rezultuar në dëmtimin e rreshtim të zorrë e vogël, reduktimin e sekretimit të disa hormoneve, të tretjes paaftë të ushqyesve thelbësore dhe zhvillimi i sëmundjeve të rënda dhe kërcënuese për jetën. Simptomat tipike të sëmundjes në sëmundje të qartë simptomatik celiac mund të jetë diarre zgjatur ose shumë të rënda karrige dështimi për të lulëzojnë, peshë, humbje e oreksit, bloating barkut dhe muskujt e zhvilluar dobët. Si simptoma zakonisht ndodhin disa javë apo muaj pas futjes së grurit ushqimit, elbi ose thekër, pacientët e vegjël në muajt e parë të jetës është e shëndetshme dhe zhvillimin normal fizik. Simptomë i vetëm i sëmundjes tek pacientët me format atipike të sëmundjes celiac mund të jetë për shkak të anemi mangësi hekuri, që me kokëfortësi vazhdon pavarësisht trajtimit të zgjatur. Rritja e ulët e fëmijëve dhe adoleshentëve të mëdha mund të jetë simptomë e vetme e sëmundjes. Nëse sëmundja është diagnostikuar në kohë dhe do të fillojë gluten dietë pa normalizes sekretimit të hormonit të rritjes. Lëkurë sëmundje celiac ose herpetiform pezmatim formë e sëmundjes karakterizohet nga dalja e flluska të vogla në lëkurë e gjunjë, bërryla dhe kofshët e pacientëve. Celiac sëmundje mund të manifestohet dhe një foto e psoriasis dhe humbjen e flokëve të kokës apo edhe të kokës të tërë. Për më tepër, sëmundje të zorrëve mund të fertilitetit personi manifestuar varfërit, shenjat e sëmundjeve të zemrës si inflamacion të rreshtim të zemrës - pericarditis, dhe zgjerimi i dështimit të zemrës me shenjat e funksionit të saj. Ka edhe disa sëmundje endokrine që mund të jetë për shkak të intolerancës gluten, aktiviteti i tillë ka rënë si apo rritur nga tiroide. Trazirat në zhvillimin e dhëmbëve smalt është në 30 për qind e pacientëve të patrajtuar. Pacientët që vuajnë nga sëmundje celiac mund të vuajnë nga diabeti, një inflamacion autoimune e tiroide, inflamacion autoimune të mëlçisë, inflamacion autoimune e rreshtim të stomakut, veshkave gjëndër dëmi, etj Çrregullime neurologjike e pacientëve që vuajnë nga sëmundje celiac janë paraqitja e epilepsisë, ataxia cerebellar, polyneuropathy dhe myasthenia të rënda. Gluten dietë falas këtu mund të ketë një rol të rëndësishëm në zhdukjen e simptomave. Dyshimi i sëmundjes celiac në 80 për qind saktësinë, ne do të refuzojë antitrupa test të gjakut për gluten, si dhe transglutaminase indeve, apo përcaktimi i predispozicion gjenetik. Për diagnozë të saktë është e domosdoshme zorrë e vogël biopsi. USHQIMI si ilaç Gluten-free dietë është një dietë shëndetësor që përjashton gluten është një proteinë e grurë, thekër, elb, tërshërë dhe të afërmit botanik e këtyre specieve të tilla si Pira, e Farina, bollgur, Triticale. Për njerëzit me sëmundje celiac është e dëmshme për këto flours drithërave dhe të gjitha ushqimet e bëra nga mielli - breads, pastas dhe një shumëllojshmëri të ushqimeve industriale. Problemi është duke mbajtur një dietë të rreptë gluten free gluten, sepse është një shtesë popullor në industrinë për trashje ose një bazë për ngjyrë dhe shije që është shtuar për produktet e konsumit. Ushqime mund të jenë të kontaminuara me gluten gjatë përpunimit ose paketimin. Për mirëmbajtjen e fëmijëve është thelbësore që të dinë se cilat ushqime në përbërjen e tij përmban gluten, e cila nuk përmban. Gluten dietë lirë nuk është e dëmshme për organizmin. Gluten si proteina dhe acide jo thelbësore amino që e bëjnë atë të këmbyeshme janë burime të tjera të shumta diete. Duke marrë një gluten-free ushqime nuk janë të privuar nga çdo përbërës të rëndësishme ushqyese, ose vitamina dhe minerale që nuk mund të kompensojnë për ushqime të tjera. Me një dietë të rreptë gluten-free, kusht trupi është plotësisht normale. Dhe kjo dietë zbatojnë rregullat themelore të ushqyerit e duhur që zbatohen për njerëzit e shëndetshëm. Përgatitja e gluten-free dietë nuk është e vështirë për tu zbatuar, por kërkon një ndryshim në zakonet e zakonore të hahet. Ajo është bazuar në informacion të saktë, të përzgjedhjes e duhur të ushqimeve kur përgatitjen dhe shërbejnë ushqim. Gluten-free gatim është identike për gatim normale. Enët Shumë mund të konvertohet në gluten free, pa ndonjë vështirësi, nëse përdoret natyrisht ushqime gluten-free. Shumë pjesë e një vakt mund të jenë të përgatitur në mënyrë që gluten-free, dhe pa e humbur shijen: Jo Sauces mund trash me miell ose niseshte patate. Edhe sauces holandeze përgatitura mund të jenë të përgatitur në mënyrë të tillë. Do të thotë gati të sauces trashje shpesh janë gluten free. * Croquettes ose nabujci gjithashtu do të jetë i lidhur edhe me patate, e niseshte misri apo miell. * Kur përgatitjen e pjatave peshku mund të përdoret miell misri të pastër. Linje Perimet mund të përgatiten pa salcë me miell. Shije e secilit perimeve në veçanti do të vijë në lojë vetëm kur ju vënë gjalpë. * Soups, dumplings, feta të buding bollgur ose majë mielli misri ose oriz do të jetë po aq i mirë sa ato enët përgatitur nga bollgur. Sot, trajtimi vetëm i sëmundjes është një dietë të rreptë gluten free për jetën. Prezantimi i tillë është një dietë të zorrëve Mukoza opravlja dhe simptoma që i paraprinë zhduken. Një person i cili është në dietë të rreptë bezglutenskoj mund të jetë i shëndetshëm si njerëzit e tjerë. Gluten dietë pa përjashton nga produktet ushqimore shëndetësore që përmbajnë sasi të vogla (> 0,002 ppm) e gluten. Ajo duhet të jetë rreptësisht të kujdesshëm në zgjedhjen e ushqimeve për konsum njerëzor. Ushqimi me pa burime të fshehta të gluten nuk është e lehtë për tu zbatuar. Krijon një vështirësi që mund fshehur gluten në aditivëve, të preservatives dhe stabilizant ushqime të ndryshme. Ajo mund të gjendet në ushqime të përpunuara, droga, dhe disa mjete të higjienës orale. Nuk është një rrezik i kontaminimit të ushqimit dhe gluten. Hapa Për të nxjerrë në pah problemin e sëmundjes celiac, Bashkimi Evropian ka ndarë fonde për programin celiac hulumtim (sipas Planit te Peste / EC / Korniza). Projekti tubim celijakijskog në Bashkimin Evropian, e cila filloi më 1 Janar 2000. vit, koordinohet nga shoqata e industrisë evropiane të niseshtesë drithëra (AAC) dhe sjell së bashku kërkime nga 16 laboratore evropiane në shtatë vende të ndryshme. Të dhënat shkencore dhe analizon aspekte të ndryshme të kësaj sëmundjeje kuptuar, e cila është e angazhuar në këtë hulumtim do të kontribuojë në gjetjen e zgjidhjeve më të mira për ata që vuajnë nga kjo sëmundje. Arsyet dhe pasojat e intolerancës në gluten aktualisht është duke diskutuar disa grupe të ekspertëve evropianë të përfshira në rregullimin e çështjeve të lidhura me ushqim. Në këtë kontekst, hulumtimi celiac sëmundje program do të fokusohet në masat parandaluese të sëmundjeve në nivel evropian dhe monitorimin e komponenteve te tij gjenetike dhe biologjike.
> Kërci
> Si të erections më të mira
> Matja e presionit mekanike sphygmomanometer
> flokëkuq si një ilaç
> Fëmija Lejla
> Ushqimi i pasur në fibra, e cila është një ushqim i pasur me fibër, fibër në dietë
> Mjaltë
> Ushtrim për të moshuarit, ushtrime palestër, stërvitje për moshën e vjetër
> Atipicne stanice
> Njerëzit Fat
> Karafil është një piper gjithanshëm
> alergji dielli
> Vitamina A
> Ushqimi kundër stresit
> Kënaqur për më shumë energji
> .. Humbja e flokeve
> Si të përmirësohet, të qarkullimit ushqime për qarkullimin e gjakut më të mirë, të varfër qarkullimit simptoma
> Cimet kao lijek
> . Ushqimi Lemon
> .. Si për të bërë fëmijë