Këshilla të mira për jetën e përditshme

Home Artikuj Gjuhë

Shëndetësor

Këshilla rreth shëndetit si simptomat e alergjive, njohin, depresioni trajtimin e alkoolizmit, ilaçi më i mirë për migraines. Çdo gjë nga ushqimi të shëndetshëm për shëndetin insurence.

---------------------------------------------------------

Lëkurë puçrra, koshere

Puçrra është një ndryshim në lëkurë, ngritur mbi nivelin e lëkurës, e cila shpejt prodhuar dhe shpejt zhduket. Kjo mund të ndodhë në lëkurën e në çdo pjesë të trupit.Një nga sëmundjet më të zakonshme në dermatologji është urtikarie (koshere). Kjo është një dermatosis karakterizuar nga një skuqje të lëkurës si një ndryshim themelor në koži.Svrbež shenjë kryesore subjektive të urtikaria, por ai gjithashtu mund të ndihet djegur dhe thumbues. Rash e jetës së paku një herë është 10 - 20 përqind të popullsisë. Ne dallim midis akute (zgjasin deri në 6 javë), kronike, dhe kronike të përhershme (të qëndrueshme për vite, por ka periudha pa skuqje të lëkurës) forma e urtikarie. Urtikarie alergjike Kjo formë është një karakteristikë që mund të vërtetohet se ndryshimi i përfshirë në mekanizmat imun. Sëmundja është e zakonshme në gratë në 3 ose 4 dekadë të jetës. Ndërsa formën akute të shkaqeve më të zakonshme të njohur (ushqim, droga, pluhur, kafshimet e insekteve ...) Në format kronike, në rreth 50% të rasteve nuk mund të përcaktojë shkakun e vërtetë të sëmundjes. Që nga ushqimet që shkakton më shpesh urtikarie duhet të jetë arra theksuar, çokollatë, peshk, domate, vezë, manaferrat dhe qumësht. Është e njohur gjithashtu se ushqimi i freskët është më shumë gjasa të shkaktojë skuqje se zier. Kontaktoni urtikaria Në këtë formë është e njohur se ajo mund të shkaktojë mekanizmat imun dhe jo-imunologjike, siç na sugjeron emri, kontaktoni me një substancë shkakton një skuqje të lëkurës. Toksina më të zakonshme të shkaktojë, bimëve, kafshëve detare, insektet, droga, kozmetike dhe produkte ushqimore. Urtikarie fizike Ky grup përbëhet nga të gjitha urtikarie shkaktohet nga disa stimuj fizike të tilla si ngrohje ftohtë,, presion mbi lëkurë, dielli, dridhje, ose për të ushtruar (për shkak të temperaturës në rritje trupit). Skuqje të lëkurës të shkaktuara nga të ftohtë është më e zakonshme dhe zakonisht ndodh ngrohja e lëkurës, pas ekspozimit të ftohtë. Angioedema Ky është një fenomen i edemë (ënjtje) e lëkurës ose mukozës shkaktohet zakonisht nga një reagim mbindjeshmëri ndaj ushqimeve të caktuara (p.sh. vezët), drogës ose antigjene inhalant (p.sh. pluhur). Kjo ndodh shpesh në gratë e reja që janë më të prirur për çrregullime të traktit digjestiv ose çrregullime psihovegetativnim. Ishull shfaqet papritmas dhe pas disa orë ose brenda 2-3 ditëve të humbura. Më gjerësisht ndikon mbart,, cik, zona e nyjeve, dhe, gjuha faring dhe laring (të rrezikshme për shkak të mbytjes). Recurrences janë të mundshme. Kontakt pezmatim i lëkurës Ka dy lloje të dermatit kontakti (alergjike dhe nonallergic). Dermatit alergjik akute kontaktoni Ndryshimet në lëkurë që zakonisht shfaqet 24-48 orë pas kontaktit të përsëritur me një alergjen, të cilat organizmi podražen më parë. Alergeneve më të zakonshme kontaktoni në lëkurë vijnë nga jashtë, në ilaçe, detergjenteve, veshje, artikuj prej gome, plastike, lëkure, metale, insekticide, ushqimore, agjentët e pastrimit dhe në kozmetikë, etj Kjo ndodh në pjesët e trupit të zbuluar të tilla si fytyrë, qafë, krah dorsal (e sipërme) të duart dhe këmbët dhe parakrahët. Ndryshimet janë manifestuar si skuqje dhe ënjtje të lëkurës, pas së cilës shfaqen flluska, erozioni dhe Krust. Kruhet është shprehur zakonisht. Sëmundja zakonisht kalon pas 3-4 javë. Dermatit alergjik kronik kontaktoni Ndryshimet në kursin e lëkurës kronike, duke rezultuar në stimujve alergjike. Të gatshëm për të manifestuar si një foto sëmundje kronike, dhe mund të kaloni nga akute për të formuar kronike. Zakonisht ndodh në majë të gishtave në duart e tij, dorsal (e sipërme) anët e duarve dhe të gishtave në anën e gishtave, në zonat e gjirit dhe të rajonit gjenitale dhe perianal. Lëkura është e thatë, infiltruar, rrit imazhin, dhe brenda foci shihen si të vështirë dhe me shkëlqim, mel kuqe-kafe kokërr plagë. Dermatit kontakti Nonallergic Reagimi inflamator të lëkurës të shkaktuara nga kontakti i saj me, faktorë jashtë toksike (substanca kimike ofenduese, substancat phototoxic dhe efektet fizike), dhe mekanizmin e formimit të nuk marrin pjesë asnjë mekanizmat imunologjike. Ka forma akute dhe kronike (e ekspozimit më të faktori më pak toksike). Ndryshimet janë të lokalizuara në vende që ishin në kontakt me substanca të dëmshme, dhe rregullisht kanë kufizuar ndjeshëm. Në varësi të toksiciteti, kohën e ekspozimit dhe rezistenca e lëkurës, ndryshimet në lëkurë të ndryshojnë, dhe janë të ngjashme me ato të kontakt dermatit alergjik. Format e veçanta të dermatit kontakti akute janë nealergijskog amonijakalni dhe intertriginozni. Amonijakalni duket si skuqje në fëmijët në zonat e mbuluara nga pelenat, ose njerëz të moshuar me mosmbajtjeje (mosmbajtjeje) të urinës. Intertriginozni formë shfaqet si një skuqje dhe kruarje të kufizuar ndjeshëm për pjekje në zonat ku Tare lëkurës në lëkurë. Dermatit profesionale Ajo mund të jetë alergjike dhe nonallergic. Ndodh si reagim ndaj kontakt me substanca të ndryshme në vendin e punës. Klinikisht i padallueshëm nga jo-profesionale, dhe disa janë karakteristikë e lokalizimit për përshkrimet e veçanta të punës. Numularni dermatit ekcematoidni Ndryshimet në lëkurë, të kuqe, të përcaktuar ashpër, madhësinë e një cent. Mund të blisters dhe litarët. Sa kohë kalon, këto pika të zgjeruar dhe të bëhet e thatë dhe shpesh me luspa. Numri i fokusi është e ndryshme (mund të jetë vetëm një). Terapi Ju duhet së pari të identifikojnë dhe për të hequr efektin e dëmshme të substancës. Rezultate të mira e aplikimit lokal të krem ​​dhe ointments me kortikosteroidet (p.sh. alklometazon-dipropionat, Betamethasone-dipropionat).
> . Parandalimi bloating
> . Mezoterapia Eliminimi celuliti
> .? Çfarë është celuliti
> . Si për të rikthyer besimin
> A është fëmija im shumë i trembur?
> Vezë
> Embrion gruri
> Fëmija Lejla
> . Si të shpëtoj mbrapa dhimbje
> Ngrerë mosfunksionim shpall sëmundje të zemrës
> Anatomi trurit Hindbrain është një vazhdim i shtyllës kurrizore. 3333333333 Anatomi trurit Truri përbëhet nga truri rrjedhin tru i vogël, dhe tru. Rrjedhin Truri është i ndarë në hindbrain dhe midbrain. Hindbrain është një vazhdim i shtyllës kurrizore. Ajo përmban një rrjet i neurons që përfaqësojnë qendra e funksioneve të kontrollit jetësore të tilla si frymë dhe presionin e gjakut. Në çatinë e pasme të trurit tru i vogël, i cili luan një rol qendror në ekzekutimin kontrollin e lëvizjes. Midbrain përmban grupet e neuroneve, secila prej të cilave përdor një lloj të veçantë të dërguarit kimike, por secili prej tyre dërgojnë axons e tyre në hemisferat cerebrale. Besohet se ata të vendosur aktivitetin e trurit në qendrat më të lartë, dhe në këtë mënyrë të ndikojë, vëmendje gjumit dhe mekanizmin e shpërblimit. Një truri i madh ndahet në midbrain dhe të mëdha në fund të trurit, e cila formon hemisferat cerebrale. Midbrain është e ndarë në dy pjesë shumë të dallueshme: thalamus dhe hypothalamus. Sinjalet që kalojnë nëpër thalamus e rrugëve ndijor të lëvore cerebrale, e cila pastaj e dërgon sinjale përsëri në thalamus. Kjo formë e lidhjes, përpara - mbrapa, është shumë interesante, informacioni nuk rrjedhin vetëm në një drejtim. Hypothalamus kontrollon funksionet si hahet, si dhe rregullon lirimin e hormoneve të rëndësishme për funksionin seksual. Në mes hemisferat cerebrale janë ganglia basal. Në sipërfaqe, një lëvore të hollë por e gjerë cerebrale. Ganglia basal luajnë një rol të rëndësishëm në inicimin dhe monitorimin e lëvizjeve. Duke pasur parasysh se hapësira është e kufizuar në kafkë, lëvore cerebrale është rrudhur, duke shkaktuar një zonë shumë më të madhe të përshtaten lëvore në të njëjtin vëllim. Lëvore cerebrale është pjesa më e zhvilluar e trurit të njeriut - katër herë më të larta se goriline. Ajo është e ndarë në një numër fushash, të cilat ndryshojnë në numrin e shtresave të neuroneve dhe lidhjet me zonat e trurit të tjera. Funksioni i shumë fusha është e njohur - auditory vizuale, dhe ndijor TRURIT, e cila merr informacion nga lëkura (leh somatosenzibilna), dhe fusha të ndryshme motorike. Rrugët nga receptorët ndijor në lëvore, dhe nga lëvore për muskujt kalimin e linjës qendër. Kështu, lëvore cerebrale e trurit kontrollon dorën e majtë lëviz në anën e djathtë të trupit, dhe anasjelltas. Prandaj, sinjale shqisore nga ana e majtë e trupit shkon në hemisferën e duhur, dhe anasjelltas. Për shembull, tingujt që hyjnë në veshin e majtë, aktivizohet zakonisht nga lëvore të drejtë. Megjithatë, të dy gjysmave të trurit nuk janë të izoluara nga njëra-tjetra - lëvore cerebrale majtë dhe të djathtë janë të lidhura tufa e madhe e axons quajtur pashpirt, Callosum korpus. Lëvore cerebrale është e nevojshme për aktivitetet vullnetare, gjuhën, të folurit dhe funksionet e larta të trurit, si të menduarit dhe të kujtesës. Shumë nga këto funksione zhvillohen në të dy hemisferat e trurit, por disa janë shumë të lateralizirane, pra, e vendosur kryesisht në një hemisferë. Janë identifikuar zonat që janë të lidhur me disa nga funksionet e trurit të larta, të tilla si fjalim, i cili në shumicën e njerëzve lateraliziran në hemisferën e majtë.
> Hazard rrezitje
> Kafja zvogëlon celulitin
> . trajtimi i mononucleosis
> Syndrome Serotonin
> shtojcave të mira ushqyese, vitamina si shtojcave, multivitamina dhe minerale pëlqeu
> . ushqyerit për imunitetin
> Si të njohin depresionin
> Anemia
> . Fëmijët Çfarë ju duhet dini në lidhje me dietat popullor