Këshilla të mira për jetën e përditshme

Home Artikuj Gjuhë

Shëndetësor

Këshilla rreth shëndetit si simptomat e alergjive, njohin, depresioni trajtimin e alkoolizmit, ilaçi më i mirë për migraines. Çdo gjë nga ushqimi të shëndetshëm për shëndetin insurence.

---------------------------------------------------------

Alergjia në shtatzëni

Alergji në shtatzëni mund të jetë shumë i pakëndshëm për nënën, por edhe të rrezikshme për të dhe fëmijën e sajalergji Fjala është përdorur për një grup të caktuar simptomat e pakëndshme ose të rrezikshme që disa njerëz të marrin nga substancat që janë të padëmshme për të tjerët më të. Në fakt, alergjive janë pothuajse gjithmonë të sigurt për ata njerëz të cilët tani janë alergjik ndaj një substance. Radama nuk është alergjik, por të bëhet alergjike si pasojë e kontaktit me substanca që shkaktojnë alergji. Vetëm rrallë e bën një alergji zhvillon edhe para lindjes. Një alergji është në të vërtetë caktimin e sistemit imunitar. Sistemi imunitar ne kemi nevojë për të mbrojtur veten nga infeksioni, dhe pa atë që ne së shpejti do të vdesin. Ka raste në të cilat sistemi ynë imunitar mund të shkaktojë sëmundje (alergji). Shkencëtarët përdorin "alergji" fjala kur ju mendoni se e çdo shteti ndryshuar të sistemit imunitar, në të cilën ai reagon ndryshe për përmbajtjen e reagimit në kontakt të parë. Kur iu referuar sëmundjes në këtë formë, përdorni sëmundje alergjike termi. Alergji në shtatzëni mund të jetë shumë i pakëndshëm për nënën, por edhe të rrezikshme për nënën dhe fëmijën. Varet se çfarë lloji i alergji është dhe çfarë është forca e reaksioneve alergjike. Në parandalimin e alergjisë më është shmangien e alergeneve dhe për të forcuar sistemin imunitar. Ka dy lloje të alergjive: grup i alergjive të ngjashme që i shkaktojnë, astma alergjike ethe, alergji për medikamente, alergjive ushqimore. Në këto karakteristike alergjive është reagimi shumë i shpejtë që shfaqet zakonisht brenda 15 minutave dhe e quajti atë ndjeshmëria e tanishme. " pezmatim i lëkurës ose e lëkurës puçrra (ekzema), që lind për shkak të kontaktit me materiale të ndryshme, metal, disa lloj veshje, etj Ajo mund të shkaktojë, kozmetikë ngjitës patches apo ndonjë substancë tjetër që vjen në kontakt me lëkurën. Një reagim i tillë është më i ngadalshëm, mund të duket, dhe pas dy ditësh, dhe ne e quajmë sensibilizimin shty atë. Këto dy grupe të sëmundjeve janë krejtësisht të ndryshme, dhe nëse ju keni një lloj, nuk do të thotë se ju do të zhvillojnë një tjetër. Megjithatë, në periudha të ndryshme të jetës, ndjeshmëria për disa alergeneve mund të jenë më shumë ose më pak e theksuar. Kjo mund të duket një alergji të ri për një substancë në të cilën deri tani nuk keni qenë alergjik, ajo mund të ndodhë që të jetë alergjik në një tjetër çështje e tërhequr plotësisht. Se si të merren me alergji? Alergjia të ketë një jetë mjaft të vështirë. Ata duhet të jenë të kujdesshëm ku ata shkojnë dhe kur ju hani ose prekni atë (në varësi të alergjive). Ata nuk duhet të shkojnë në disa vende ekzotike kur të udhëtoni për shkak se ajo mund të jetë i rrezikshëm për jetën e tyre. Alergji është një sëmundje kronike dhe shumica e njerëzve të marrë medikamente të ndryshme, si parandalimin alergji ose për të lehtësuar simptomat e alergjive. Gjatë shtatzënisë, këto medikamente nuk janë të rekomanduara, në mënyrë që mjeku ka shumë gjasa për të hequr dozën. Gjatë shtatzënisë është e nevojshme për të shmangur kryerjen e alergeneve, forcimin e sistemit imunitar dhe, nëse është fjala për alergji, megjithatë, të lehtësuar simptomat me produkte natyrore. Sigurisht, nëse kushti është shkaktuar nga një alergji të vështirë që menjëherë të kontaktoni doktorin tuaj. Reaksionet alergjike Shumë sisteme që përshkruajnë alergji nuk japin informacion të detajuar mbi të gjitha simptomat, por këtu është një listë e simptomave të mundshme (një ose më shumë alergji specifike): - Eyes - paqartë vizion, kruajtje, sytë e përlotur, dhimbje në dritë të ndritshme; - bleferospazam (sy twitching), ënjtje, skuqje .- traktit digjestiv - goja e thatë, goja lënduar, kruajtje në gojë (mjekër dhe fytit), pjekje, dhimbje dhëmbi, zbaticë (burping me shije të pakëndshme në gojë), forma të ndryshme të dispepsi, vështirësi gëlltitjes, dhimbje barku ose kapsllëk, - zemra - impuls shumë i habitshëm dhe të shpejtë (takikardia) - mushkëri - astmës (gërvin, mbytje, šlajm, presioni në mushkëri) infeksionit; - muskujt - lodhje, dhimbje, dhimbje, - Sistemi nervor - dhimbje koke, marramendje, të qenët i përgjumur, disponimin, vështirësi përqëndruar,, dehje amnezi zë; - lëkurës - kruarje dhe djegie, skuqje dhe djegie, temperatura, stings shumë insekteve (milingonat, bletët ...) që pimples shkaktojë blisters, etj, - traktit urinar - Veshtiresi urinimi, dhe probleme me urinim kontrolluese, - vesh-hundë-fyt - zënë hundët, teshtitjes, kruarje të, gripi hundë, aktualisht dëgjim të dëmtuar, tringëllimë në veshët, një komplikacion i veshit të mesëm (humbja e ekuilibrit), infeksioni. Mbani në mend se disa alergji të rënda mund të shkaktojnë vdekje. Një numër i madh i alergjive ushqimore është e njëjtë, kryesisht për shkak toksina janë zhytur tërësisht në gjak pas pirjes? Alergji për medikamente Nëse ju keni një alergji të çdo të drogës është sigurisht në njoftimet në lidhje me mjekun tuaj dhe të personelit që do të marrin repartin e maternitetit. Reaksionet alergjike nga droga mund të jenë të rrezikshme, kështu që nëse ju jeni alergjik ju nuk do të lejohet të marrë disa qetësues, ju lutem dhe disa ilaçe që përndryshe mund të ketë dhënë gjatë ose pas lindjes. Si për tu mbrojtur nga alergjitë gjatë shtatëzanisë? Në thelb - të shmangur kontaktit me alergeneve dhe për të forcuar sistemin imunitar. Me alergjive ushqimore të shmangur ushqimet që ju e dini që ju jeni alergjik, dhe një që është ndryshe shumë alergeneve: arra, vezë, qumësht lope dhe butak (nganjëherë, gruri dhe soje). Alergji ndaj poleneve duhet të shmangin vendet e përqendrimit të lartë të polenit në ajër. Alergji të flokëve të kafshëve, për të shmangur kontaktit me kafshët, ose njerëz që mbajnë ato. Për alergji ndaj pluhurit shtëpi (marimangat) shtëpiake rregullt të pastër dhe të pyesni dikë për ju për të pastruar familjes, dhe ju lënë hapësirë ​​për të plotësisht të ventilimit. A është e trashëguar alergji? Nuk janë gjenet që mund të shkaktojë një reaksion alergjik. Tendenca për të zhvilluar hypersensitivity të menjëhershme, e cila është më e zakonshme se shumica e njerëzve e quajtur Atopy. Atopy ndodh nëse një substancë shkakton lloje të caktuara të alergjive në kontakt me (mukozale) membranat sipërfaqësore e ndihmon tretjen e ushqimit ose sistemin e frymëmarrjes, dhe ajo është mjaft e mundur që kjo vlen për të substancave të caktuara që vijnë në kontakt me lëkurën. Që nga ajo është e mundur për të trashëguar më shumë se një gjen, dhe se disa njerëz janë të prirur për Atopy se të tjerët. Nëse ky është rasti juaj, ju ndoshta do të jetë alergjik ndaj substancave të shumta. Nëse ju jeni një atopic të vogël apo të moderuar, ju ndoshta do të jetë alergjik ndaj alergeneve vetëm disa. Çdo njeri e tretë është kuptimi atopican ka gjithmonë njerëz të panumërta Alergjia prirur. Megjithatë, zhvillimi i alergjive varet jo vetëm nga gjenet, por edhe ambientin në të cilin jetoni. Shkencëtarët presin të ardhmen për të gjetur se pse alergji të ndodhë. Zhvillimin e alergjive ndaj poleneve Mjedis është shumë i rëndësishëm për zhvillimin e alergjive. Ata që jetojnë në një vend ku nuk ka polen, ajo nuk do të ketë alergji nga bari, por për të shfaqjes së alergjisë janë të nevojshme, dhe kushtet e tjera. Një prej tyre është muaji i lindjes për të cilat varet raportimin e alergjinë nga bari. Kështu, nëse një person është i ekspozuar ndaj substancave që shkaktojnë alergji në 3-6 muajt e parë të moshës, ka të ngjarë të jetë i ndjeshëm ndaj alergeneve, dhe kur të rritet, ose të fëmijërisë së hershme është një "periudhë të pambrojtur . Është kjo njohuri ka çuar në përpjekjet për të shkaktojë alergji alergjive në muajt e parë të jetës. Përveç kësaj, ajo është më pak e mundshme që njerëzit kanë ekzemë, ethe hay ose një test pozitiv të lëkurës për alergjive, nëse ju keni vëllezërit më të vjetër apo të motrave. Pse? Duket se njerëzit me shumë vëllezër dhe motra në foshnjëri infeksioneve më shumë, prodhuar antitrupa më shumë për bakteret dhe viruset. Kur pajisjet sistemin tonë imunitar duke krijuar shumë lloje të ngjashme të antitrupave si ato kundër mikrobeve, ajo gjithashtu mund të krijojnë antitrupa për të alergjive.
> Dhëmbët Instalimi
> . Ushqime të pasura me zink
> Simptome alergji
> Çmenduri Alzheimer
> Dhimbje koke - Shkaqet
> Si janë shkaktuar spital |? Shëndetësisë
> vlera e jetës
> Si për të hequr një tiktak, tiktak, ne njerëzit, procedura për heqjen e ticks
> shëndetshëm
> . Ushqimi 9 kilogram
> Kokës Itchy
> ... Si për të parandaluar humbjen e flokëve
> bimore Basil
> Bucine sjemenke
> simptome sëmundje Lyme
> Kaloni një natë
> Karbohidratet në dietë
> .. Si të përdorni dekstrozë
> . Paleo Ushqimi
> pilates ushtrime topin