Këshilla të mira për jetën e përditshme

Home Artikuj Gjuhë

Shëndetësor

Këshilla rreth shëndetit si simptomat e alergjive, njohin, depresioni trajtimin e alkoolizmit, ilaçi më i mirë për migraines. Çdo gjë nga ushqimi të shëndetshëm për shëndetin insurence.

---------------------------------------------------------

Rreziqet e pirjes së duhanit për shëndetin

Ajo është e lidhur me plakjen përshpejtuar, shkakton lloje të ndryshme të kancerit dhe ndikon në zhvillimin e sëmundjeve të zemrës dhe të sistemit të qarkullimit tësëmundje vdekjeprurëse duhanxhi po kërcënon dhe rrezikun e baldness, sipas një studimi të kryer nga hulumtuesit e Universitetit Kombëtar Tajvan. Rezultatet e studimit të tyre tregojnë se pirja e duhanit shkatërron follicles flokët në rrënjë, dhe efekti në rrjedhjen e gjakut dhe nivelit të hormoneve në lëkurë e kokës duke shkaktuar rritjen e prodhimit të estrogjenit hormoneve. Studimi, i udhëhequr nga Dr Lin-hui Su, dhe rezultatet e të cilit u botuan në Arkivat Journal of dermatologji, u përfshinë 740 burra me jetëgjatësia mesatare Tajvanit jetën e 65 vjet. Pas analizimit të të dhënave nga mosha, kur ata filluan ćelaviti, pirja e duhanit, të dhënat në peshë dhe lartësi, duke përfshirë edhe analizat e gjakut zbuloi një rrezik në rritje për humbjen e flokëve në meshkujt që tymosur 20 ose më shumë cigare në ditë. Gjithashtu paralajmërojnë se humbja e parë e flokëve mund të jetë një sinjal paralajmërimi për një pirja e duhanit edhe më të madh mund të shkaktojë dëm organizmit. Ajo është e lidhur me plakjen përshpejtuar, shkakton lloje të ndryshme të kancerit dhe ndikon në zhvillimin e sëmundjeve të zemrës dhe të sistemit të qarkullimit të gjakut. Gjetjet e fundit kërkime për mjekët është ende një nga armët që synojnë duhanpirësit. Ata janë tashmë miliardë 1,3 të botës, nga të cilat 85 për qind në vendet në zhvillim. Varësisë për pirjen e duhanit, e cila është shkaku i dytë kryesor i vdekjes në të gjithë botën, është fajtor për 5 milionë vdekje çdo vit. Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëron se tendencat aktuale tregojnë se duhani duhanit do të vrasin 10 milion njerëz në vit deri në vitin 2020. viti. Në Kroaci, rreth 1.2 milion duhanpirësve, që do të thotë se gati një në tre të rriturit tymi, tymi që 34.1 përqind e meshkujve dhe 26,6 për qind e femrave të moshës 18-65 vjeç. Kroacia është një 2086 cigareve të konsumuara për frymë në vit është në mënyrë të konsiderueshme mbi mesataren për Evropën nga 1673 cigareve të konsumuara për frymë në vit.
> A është e trashëguar alergji?
> .. Si të humbni peshë në fytyrën tuaj
> Lactose
> .. How To Lose Weight
> Essential Kamomil Thelbësore Oil Oil Aplikimi
> vdekjes grazhd
> . Si për të përcaktuar llojin e lëkurës tuaj
> Marihuanë Hazard
> mbrojtje nga mushkonjat
> Si për të mësuar për të notuar, not për fëmijë dhe të frymëmarrjes teknikat - mësimet not mësimdhënies për fëmijët
> Vitamina B kompleks
> Infeksionet vaginale
> Trajnimi Orbitrek
> gjëndër tiroide
> Alergjia Pranvera
> Tea bërë nga livando
> Si për të luftuar kundër anoreksi |? Shëndetësisë
> .. Si ndikon kafeja në trup
> Medicinale Videos Sage
> Pse hani sallatë