Këshilla të mira për jetën e përditshme

Home Artikuj Gjuhë

Shëndetësor

Këshilla rreth shëndetit si simptomat e alergjive, njohin, depresioni trajtimin e alkoolizmit, ilaçi më i mirë për migraines. Çdo gjë nga ushqimi të shëndetshëm për shëndetin insurence.

---------------------------------------------------------

Si të ketë një trup të përsosur

Ne propozojmë 10 mënyra të thjeshta dhe të lira të jenë në formë shumë më mirë se jeta e tanishme.Si të ketë një trup të përsosur Mbani dhëmbët tuaj, që ka më seksi dhe lani duart tuaja Ne propozojmë 10 mënyra të thjeshta dhe të lira të jenë në formë shumë më mirë se jeta e tanishme. Thuaj lamtumirë cigareve Nëse ju jeni një duhanpirës, ​​vendimi i juaj më i mirë është për të ndaluar pirjen e duhanit. Në fakt, gjysma e të gjithë duhanpirësit vdesin nga pasojat e tymit të duhanit. Shkencëtarët britanikë kanë zbuluar kohët e fundit se çdo 15 cigare çon në dëmtimin e ADN. Këto mutacione grumbulluar gjatë viteve dhe përfundimisht të çojë në kancer. Pirja e duhanit është gjithashtu përgjegjës për 87 përqind të të gjitha rasteve të kancerit të mushkërive. Megjithatë, më pak është e njohur se sulmi në zemër dhe infarkti, janë të shkaktuara nga pirja e duhanit vrasin duhanpirësit më shumë se sëmundjet malinje. San mbrojtëse kundër obezitetit Edhe pse shkencëtarët ende nuk e kuptojnë plotësisht di se si për të shpjeguar pse njerëzit kalojnë një të tretën e jetës duke fjetur, është e sigurt që gjumë të mirë është një nga çelësat për të formave të mira jetese. Unë fle më pak në natën e 6-7 orë, ajo mund të jetë një efekt të rrezikshme për shëndetin tuaj. Në fakt, studimet tregojnë se privimi fle është i lidhur me rrezikun në rritje të presionit të lartë të gjakut, diabetit trashje dhe kancerin. Gjithashtu, deficiti në gjumë kontribuon në aksidentet e trafikut dhe të plagosur në punë. Zvogëlohet numri i orëve të gjumit është një nga shenjat dalluese e epokës moderne në të cilën njerëzit marrin një mesatare prej një deri në të gjitha orët e shkurtër se në dekadat e mëparshme. Gjumi është veçanërisht e rëndësishme për fëmijët dhe adoleshentët. Botuar kohët e fundit shkencëtar kërkimor me Universitetin kinez të Hong Kongut tregojnë se fëmijët që flenë më pak të prirura për të fituar peshë (matur nga indeksi i masës trupore, BMI) se sa ata që kanë fjetur më shumë. Për më tepër, studimi i shkencëtarëve amerikanë nga Universiteti Columbia gjeti që privimi fle në adoleshencë rrit rrezikun e depresionit dhe vetëvrasjes. Sipas udhëzimeve të famshme amerikane Mayo Klinika, fëmijët parashkollor duhet të flenë 11 orë, 10 nxënësit dhe të rinjtë nëntë orë në ditë. Të rriturit dhe të moshuarit rekomandohet 7-8 orë gjumë në ditë. Nëse, gjatë javës, ju nuk mund të bëjë gjumë të mjaftueshëm, të përpiqet të arrijë gjatë fundjavës. Duar të pastra, jo gjithmonë Kur tre vjet më parë shënoi 160 vjetorin e botimit, një i respektuar Medical Journal British Medical Journal (BMJ) kryer një studim i shkencëtarëve dhe mjekëve 11.000 për atë që ishte më i madh mjekësor përparim të 1840 viti deri më sot. Çuditërisht, të anketuarit u përparime më të mjekësore kanë deklaruar zbatimin e masave të higjienës, si larje me dorë dhe futjen e ujërave të zeza. Larja e rregullt dora me sapun është parandalimi më efektive e shumë sëmundjeve, duke përfshirë edhe gripin. Ajo duhet të kihet parasysh se duart tona janë rreth 3000 baktere të ndryshme që shpesh marr handrails në autobusë dhe trena, butonat në ashensorë dhe WC-të publike. Çuditërisht, megjithatë, se shumë njerëz dolën nga tualet nuk është dora Peru. Kështu, hulumtimi nga Dr Val Curtis nga London School of Higjienës dhe Mjekësisë Tropikale kryer në pesë qytete britanike zbuloi se më shumë se një e katërta e popullsisë së tyre nuk do të lajë duart e tyre pas largimit tualet. Gjej dozë të drejtën e diell Rrezet e diellit janë të nevojshme për sintezën e vitaminës D në trupin tonë kështu që parandalon rakit rrezitje në fëmijët dhe osteoporozën. Dielli është gjithashtu e rëndësishme për disponimin tonë të mirë, sa më mirë ne e shohim gjatë vjeshtës dhe dimrit, kur mungesa e dritës të çon në depresion humor. Megjithatë, ekspozimit të tepërt ndaj rrezatimit diellor ultraviolet çon në wrinkling dhe plakjen e parakohshme, dhe bota ka theksuar tendencë rritëse të numrit të pacientëve me kancer melanoma malinje të lëkurës. Kështu, numri i pacientëve me melanoma është në rritje nga 20 në 40 për qind çdo pesë vjet. Edhe pse shkencëtarët ende nuk mund të bien dakord se "pjesa më e madhe e diellit ne kemi nevojë për shëndet të mirë," është e sigurt se gjatë verës, ne duhet shmangur diellit në mes orëve 11:17. Gjatë ekspozimit të diell, vëmendje e veçantë duhet ti jepet zgjedhja e sunscreen. Vëmendje e veçantë duhet ti kushtohet mbrojtjes së fëmijëve, për shkak se rreth 50 për qind të totalit doza e rrezatimit ultravjollcë të marra gjatë fëmijërisë. Relax, larg stresit Para së gjithash, stresi është një pjesë e jetës së përditshme dhe nuk mund të shmanget. Doza të shkurtër dhe të moderuar të stresit, gjatë së cilës ka një shpërthim i papritur i hormoneve, shumë njerëz të ju ndihmojë një punë ose të kryejë një detyrë në mënyrë efikase. Stresi pozitiv mund të përmirësojë funksionin e zemrës dhe për të forcuar rezistencën e trupit ndaj infeksioneve. Gjithashtu, afat-shkurtër stimujt stresues rritjen e aktivitetit të trurit dhe të mbrojnë nga sëmundjet që lidhen me plakjen dhe sëmundjen Alzheimer. Por shumë stres kërcënon të trupit, ul imunitetin dhe të çon në një numër të çrregullimeve, duke përfshirë depresionin, sëmundje të zemrës dhe kancer. Ku është kufiri në mes të stresit pozitive dhe negative, studiuesit ende nuk janë përcaktuar, por është e sigurt se ajo është e shkëputur. Ekspertët besojnë se hapi i parë në kontrollin e stresit të identifikuar burimet e saj, dhe eleminimin e tyre. Në betejën me stresin ndihmon shumë joga, meditimi apo ndonjë formë e stërvitjes. Run up, trupit dhe trurit Një nga mënyrat më efektive për të përmirësuar formën e përgjithshme mendore dhe fizike është aktivitet të rregullt fizik. Daily këmbë dhe drejtimin dhe ushtruar në palestër 2-3 herë në javë prodhuar një numër të efekteve të dobishme për trupin tonë. Biçikleta, megjithatë, është e përkryer për formën. Si ne praktikë, largon toksinave nga trupi përmes lëkurës me djersitje dhe exhaling me mushkëritë tuaja. Hulumtimet tregojnë se ushtrimi është një metodë efektive për të rrahur, stresi sëmundje të zemrës diabetit, dhe plakjes, dhe redukton rrezikun e kancerit. Gjithashtu, aktiviteti i rregullt fizik forcon kockat dhe redukton dhimbjet kronike. Megjithatë, ushtrimi ka një efekt i dobishëm në aftësinë mendore, sepse ajo stimulon aktivitetin e trurit. Meny vetëm gjëra të shëndetshme Fillo një vit i ri, shumë janë të vendosur në një dietë të rreptë. Por në vend se fëmija të ngurtë, që shpesh do të thotë ndërprerjen dhe kthimin e peshë të tepërt, është e rëndësishme për të mësuar për të ngrënë të shëndetshme. Zgjidhja e lehtë dhe më pak e dhimbshme është që të fokusohet në një dietë të pasur me fruta, perime, drithërat dhe peshku. Në vend që të blejnë një ushqim të shpejtë kalori, gatuaj ushqim të thjeshtë dhe të moderuar të kripura në shtëpi. Së fundi, mbani në mend se pjesë nuk janë të bollshme. Kupa të vogla ... Alkooli mund të ketë një efekt pozitiv mbi shëndetin, por vetëm në qoftë se konsumohen në sasi të moderuar. Kjo do të thotë një e shtënë e alkoolit të vështirë ose një birrë ose 2-3 gota verë të kuqe në ditë. Për shembull, një kënaqësi të moderuar verë të kuqe mund të ndihmojë në parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare dhe të rritur aktivitetin mendor. Lovemaking rrit imunitetin dhe më shumë ... Një nga më të vjetra, mënyra të thjeshta dhe më të kënaqshme për të ruajtur shëndetin e mirë është jeta e rregullt seksuale. Sex luan një rol të rëndësishëm në funksionimin tonë fizike dhe emocionale, dhe ka studime të shumta duke treguar efektin e saj të dobishme për shëndetin. Për shembull, seksi e forcon sistemin imunitar, ul stresin dhe përmirëson gjendjen shpirtërore. Një buzëqeshje të bukur është e mirë për zemrën Për dhëmbët e keqe dhe shkaktojnë dhimbje shumë më të kalbur, e dimë të gjithë. Megjithatë, më pak është e njohur se diabeti dhe sëmundjet e zemrës mund të jenë të lidhur me linjë gum sëmurë. Disa studime sugjerojnë edhe një shoqatë në mes të higjienës dentare goditje dhe të dobët. Pra, lani dhëmbët tuaj të paktën dy herë në ditë me një furçë të butë dhe të paktën një herë në vit vizitoni dentistin.
> Tea bërë nga marigolds
> .. Osteoporozën
> Një brokoli i ri kundër kancerit të stomakut
> Stres na radnom mjestu
> Ndikimi i alkoolit
> Lia e dhenve
> . Chocolate
> Dhimbje në sytë e
> Si të shkruani një ditar të mirë
> . Ushqimi për të fituar peshë
> Deformime këmbë
> Nëse diçka është shqetësuese që ju, për të shprehur
> . Si të shpëtoj e qarqeve të errëta
> Ushqimi Lemon
> Parandalimi i sëmundjes kardiovaskulare
> Menstruacioni pas lindjes
> . Si për të zvogëluar gastritit
> Rreziqet e pre-eklampsi
> se sa kripe shkon në salcice salcice recetë, kalorive, gatuar në verë me herbs
> Përbërësit e ushqimit