Këshilla të mira për jetën e përditshme

Home Artikuj Gjuhë

Shëndetësor

Këshilla rreth shëndetit si simptomat e alergjive, njohin, depresioni trajtimin e alkoolizmit, ilaçi më i mirë për migraines. Çdo gjë nga ushqimi të shëndetshëm për shëndetin insurence.

---------------------------------------------------------

Dëgjimit dëmtim, dëgjimit

Në zyrën zhurma mesatare rritet në 85 decibel, e cila është si një ditë të tërë tjetër për ju gumëzhitës vakumDëgjimit dëmtim, dëgjimit Ul volumin gjitha! Zhurma e dëmton zemrën dhe stomakun, dhe është shuar epsh Bota në të cilën jetojmë është i ndotur - ne jemi të vetëdijshëm e grimcave të dëmshme në ajër, problemi i shkarkimeve automobilave dhe burime të tjera të ndotjes. Ajo që vështirë se dikush është i pyesin - ndotjes nga zhurma. Megjithatë, zhurma ka pasoja shumë më të gjera për shëndetin e njeriut e humbjes së dëgjimit. Ai, sigurisht, aksidentin e parë, dhe Ent njoftim një prirje shqetësuese të numrit të pacientëve. Koncert i 110 dB - Njerëz të tre vitet e fundit më shumë po vijnë të inspektimit dhe testimit të dëgjuarit në klinikën audiological se ajo ishte më parë. Ajo që është shqetësuese është se shumë njerëz të rinj që vijnë deri në 40 vjeç me probleme dëgjimi, dhe zhurma në vesh, - tha prof. Dr sc. Robert Shef Trotić e Audiologists, neurootologiju dhe Audiology Departamenti i Otolaryngology dhe Shef dhe Kirurgjisë Qafa Motrat KB-së të Bamirësisë - Më parë, pacientët vijnë zakonisht në të moshuarit, të vjetër se 60 vjet. Tani ky kufi është ulur ndjeshëm. Kur ju merrni të dhëna për historinë e sëmundjes se njerëzit e rinj, mësuan më shumë se shumë shpenzojnë shumë kohë në klubet dhe baret e zhurmshme, shpesh duke dëgjuar muzikë me kufje pajisjet e saj elektronike. Një veshit është me të vërtetë shumë e ndjeshme ndaj zhurmës, sidomos të brendshme. - Në veshin e brendshëm përmban dy llojet e qelizave ndijor, e brendshme, e cila është 3500 dhe vendosen në një rresht, dhe të jashtme, e cila ka rreth 19.000 dhe u vendosën në radhë të ndryshme. Zhurma është më i lënduar dhe të pakthyeshme dëmton qelizat e jashtme shqisore. Kjo mbetet për ata më pak, dëgjimit vuan. Kalbur kryesisht frekuencë të lartë humbjen e dëgjimit, zhurma dhe dëmtimi do të ndikojë në rënien në frekuencë të 4-6000 Hz. Një orë koncert rock, nëse ju jeni afër Gjuha nëse nivelet e shëndoshë të kalojë 110 dB, mund të pakthyeshme të dëmtojë qelizat ndijore e veshit të brendshëm. Marrëdhënien e shëndoshë dhe të Shëndetit Me gjithë këtë, nuk është më shumë hulumtime që eksploron se si jeta në një mjedis me zë të lartë ka shkaktuar dëme të pothuajse të gjithë organizmit. Ju nuk keni të njëjtën kohë të jetë e ekspozuar larminë të decibels të mëdha, të tilla si pilotët ose punëtorë në stërvitje pneumatike. Amerikanët kanë matur zhurmës në zyrën mesatare - një mesatare prej 79 dhe 85 decibel, e cila është si një ditë të tërë tjetër për ju gjallë vakum. Ky niveli i zhurmave ndikon, kujtesës përqendrimi, përkeqësimi, silences depresioni epsh ... - Në rrugën e tij në lëvore, të shëndoshë kalon nëpër një seri kryqëzimet me rrugët që janë përgjegjës për një sërë funksionet jetësore, dhe në këtë mënyrë mund të ndikojnë mbi to - shpjegon prof. Dr lidhje Trotić dhe shëndetin e të shëndosha. Zhurma gjithashtu ndikon në sekretimin e kortizolit në rritje dhe adrenalin dhe Gonadotropin që aktivitetin e tij në rritje mund të ndikojnë në tensionin e lartë të gjakut, nivelin e kolesterolit, ngushtimi i enëve të gjakut dhe kështu në fund, dhe rrezikun në rritje nga sulmi në zemër ose goditje në tru. Bëni atë që ju mund të Edhe pse zhurma është aq i përhapur sa që duket e pamundur të paktën një pak të qetë botën që na rrethon - ekspertët rekomandojnë që ju vetëm të shkojnë larg. Memec TV dhe radio, dritaret dhe dyert që janë më të "dihta" blerjen e "qetë" pajisje dhe për të shmangur blerjen e lodra për fëmijët për të prodhuar një zë shumë të lartë (deri në 130 dB !)... Ndoshta ju e gjithë kjo duket pak, por kjo është fillimi i kohës në botë me më pak zhurmë. Ajo mund të jetë një kufje, por ... Duke dëgjuar muzikë me kufje nuk është e rrezikshme nëse është e përshtatshme për intensitetin e dëgjimit - louder keq. Kjo nuk do të rrezikojnë dëgjimin tuaj nëse ju godet gëzojnë tuaj të preferuar në 50 deri 60 decibel. Megjithatë, në qoftë se të gjithë udhëtarët e tjerë, thonë se tramvaji, të dëgjoni muzikë nga celularin tuaj ju drejtuar rrezikun e dëgjimit dëmit. Kjo do të thotë se intensiteti i muzikës sigurisht më e lartë se 80 dB, e cila është tashmë një rrezik të humbjes së dëgjimit të përhershëm.
> Arthrosis të hip
> Presioni i gjakut është normal
> Alergjia për tu përballur me
> Thelbësore Oil ORANGE Si të përdorni vajra esenciale
> Rreziqet e pre-eklampsi
> Një dietë e shëndetshme dhe ushtrimi
> Si të dal nga depresioni
> Çfarë është detoxification
> . Si për të fituar peshë
> kurë për stuttering
> TEA për celulitin dhe çaj për cysts ovarian - një kurë natyrale për trajtimin e celulitit natyror për cysts ovarian
> Shkaqet e infertilitetit
> Si të shkarkoni Foods KILE për humbje peshe dhe dietë të sëmurë
> Anemia
> Testet e gjakut në meshkuj
> ..? Çfarë është diabeti
> .. Fibroids tumor beninj
> Çmenduri Alzheimer
> naftës kungull
> . Liposuction