Këshilla të mira për jetën e përditshme

Home Artikuj Gjuhë

Shëndetësor

Këshilla rreth shëndetit si simptomat e alergjive, njohin, depresioni trajtimin e alkoolizmit, ilaçi më i mirë për migraines. Çdo gjë nga ushqimi të shëndetshëm për shëndetin insurence.

---------------------------------------------------------

Vitamina B në ushqim - Vitamina B kompleks të mbrojtur kundër Alzheimer

Zhvillimin e sëmundjes Alzheimer ngadalëson vitamina B kompleks. Edhe pse shumë e rëndësishme vitaminë B gjenden në të gjitha ushqimet në dispozicionZagrepčanka Ana P. (84) ishte një herë një grua energjike, sociale dhe llafazane që e ka kaluar jetën e tij duke punuar si një infermiere. Para se të gjashtë deri në shtatë vjet të fqinjëve të saj kanë filluar të konstatoj se ajo fillon të harrojmë. - Kur nëna ime ishte 76 apo 77 vjet, ne vërejtur se nuk mund të mendoj për ndonjë fjalë, emra apo ngjarje. Por ne i dha rëndësinë e saj, kemi menduar se ishte e natyrshme që njerëzit në atë moshë ndonjëherë harrohet koncepte. Nëna ime shpesh u ankuan për dhimbje koke dhe - Vesna mend, një punëtor i diplomuar social i cili punon në një agjenci marketingu. - Të jetë me diçka e time mom pazakontë në vazhdim e sipër, ne kemi realizuar në verë. Mama e çdo verë përgatitjen jam fikut, por ndryshe ajo ishte një kuzhinier i madh. Por se jam verës dështoi sepse ajo vihet përbërësit e gabuar. Për më tepër, jeta e nënës është grua shumë i zoti, dhe do të bëhen papritmas pakujdesshëm në lidhje me zakonet e tyre të higjienës. Ne patëm një dyshimi se diçka serioze po ndodh me të. Nëna Vesna e mori provimin në Rebro ku ata të diagnostikuar sëmundjen Alzheimer e saj. - Nëna ime ishte në atë kohë ishte ende plotësisht i vetëdijshëm dhe të mjekut të saj shpjegoi se ai vuante nga një sëmundje e pashërueshme. Ai shpjegoi se si për të drejtuar kursin e sëmundjes, e cila është mjaft e një nënë në depresion. Kur ajo është reflektuar parë në zhvillimin e sëmundjes në aftësitë e gjuhës. Tërë jetën e tij ishte një grua llafazane, dhe në fazën e parë të sëmundjes, foli vetëm një fjali-- tha Vesna, nëna e të cilit Ana është një prej të paktën 32 000 pacientë kroatë që vuajnë nga sëmundja Alzheimer, sëmundje të pashërueshme neurologjike. Por lajme inkurajuese erdhi dje nga Universiteti i Oksfordit, të cilit shkencëtarët në kërkimin shkencor, botuar në revistën Biblioteka Publike e Shkencës Një, në përputhje me doza të larta të vitaminës B mund të ngadalësojë zhvillimin e sëmundjes Alzheimer. Në mënyrë të veçantë, doza të larta të vitaminës B mund të jenë të rëndësishme, madje edhe për ritmin e ngadaltë të 50 për qind zvogëlimin në tru. Reduktimi i trurit është një proces i natyrshëm gjatë plakjes, por dihet se ky shtet është i përshpejtuar në njerëz me mosfunksionim butë njohës, si dhe ata që vuajnë nga sëmundja Alzheimer. Nevojë për studime të mëtejshme Hulumtimit nga shkencëtarët britanikë u krye për 168 subjekte të moshuar të cilët treguan simptome të butë e përkeqësimit mendore, të tilla si problemet me fjalimin apo harruar e fjalëve të veçanta, si në fazën e parë të sëmundjes ndodhur Ani znj. Gjysma e subjekteve të marrë çdo ditë tabletë që përmbante një përqendrim të lartë e vitaminave: një kombinim i acidit folik, B6 dhe B12. Gjysma e dytë e pacientëve marrë placebo. Pas dy viteve ka treguar se pacientët të cilët ishin duke marrë doza të larta e përditshme e vitaminës B trurit të reduktuar u ngadalësua 53 për qind në krahasim me ata të cilët kanë marrë placebo. - Kjo është një efekt shumë më e madhe e vitaminës se kushdo do të mund të ketë parashikuar, dhe na tregon diçka në nivel biologjik. Këto vitamina janë disi strukturën e trurit, ata mbrojnë, që është veçanërisht e rëndësishme, sepse është e nevojshme për të mbrojtur trurin nga zhvillimi sëmundjes Alzheimer - tha prof BBC. David Smith, një autor i studimit. Smith, megjithatë, vuri në dukje se studimi i ri është i nevojshëm për të konfirmuar se doza të larta të vitaminave B të vërtetë të parandaluar zhvillimin e sëmundjes tek njerëzit me dëmtim i butë njohëse. Shkencëtarët kanë njohur për disa kohë se vitamina B mund të ketë një efekt i dobishëm në rastin e sëmundjes Alzheimer, sepse acidit folik, vitaminë B6 dhe vitaminë B12 kontrollon nivelin e homocysteine ​​në gjak. Nivelet e larta të homocysteine ​​aminoacideve në gjak janë të shoqëruara me një rënie të shpejtë në zhvillimin e trurit dhe sëmundjeve. - Në fillim të mjekëve të nënës sime sëmundje na tha se tableta Neurobion përmbajnë vitamina B, për shkak se ata kanë një efekt të dobishëm për shumicën e sëmundjeve neurologjike - tha Vesna cili mend kursin e sëmundjes në nënat e tyre. Numër që vazhdon të rritet - Unë u përpoq për të qëndruar me nënën në mjedis familjar, dhe kur ajo ishte në fazën e dytë të sëmundjes, kam punësuar një grua për kujdesin ditor të saj. Nëna është në këtë fazë është hyperactive, shumë ushqim dhe fle pak. Ndonjëherë ajo ishte si një fëmijë i gjallë, dhe për të hequr të gjitha stuff nga dollap - tha ajo Vesna.Iako njohur që nga grekët e lashtë, sëmundja Alzheimer, së pari në vitin 1906. në literaturën mjekësore të përshkruara Alois Alzheimer, pas të cilit ajo u emërua. Ndërgjegjësimi për këtë sëmundje të pashërueshme filloi të forcohet kur ishte mësuar se ai vuante nga disa njerëz të vdekur famshme si kompozitori francez Maurice Ravel, ish U. S. Presidenti Ronald Reagan, aktor amerikan Rita Heyworth dhe Charlton Heston dhe Krstulovic Zdravka tonë. Numri i njerëzve me sëmundjen Alzheimer është në rritje. Në botën e sotme të sëmundjes dhe vuajtje 25 milionë njerëz dhe parashikohet të 2040. vit do të jetë më shumë se 80 milionë pacientë. Sëmundja zakonisht shfaqet pas moshën 65 vjeçare vit, dhe ndonjëherë simptomat e hershme mund të vërehet tashmë në të dyzetat. Edhe pse sëmundja Alzheimer është e pashërueshme, sot ka disa barnave nga antidementika e cila mund të konsiderueshme të ngadalësojë progresin e saj dhe për të përmirësuar cilësinë e jetës. Sëmundja zgjat një mesatare prej shtatë vite, por ka raste kur pacientët vdesin, por për një vit apo të vuajë 20 vjet. Fazat gjithnjë e më vështirë të sëmundjes - Nëna ime është tani në fazën e tretë të sëmundjes. Tre vjet më parë unë u detyrua të zhvillohet në shtëpi. Jo, isha i tronditur në atë kohë çdo shtëpi të financuara publikisht nuk është pranuar pacientët Alzheimer, dhe shtëpitë private janë dy herë më të shtrenjta. Nëna ime nuk është më e lëvizshme dhe zakonisht ulet në karrigen me rrota ose shtrirë. Sillen dy ose tri herë në javë, ajo buzëqeshi, por unë mendoj se unë nuk e njohin - Vesna tha.
> Simptomat e sepsë meningococcal
> Banane ndihmon në çrregullime të tretjes
> Mangësi hekuri
> Rash alergji
> . Si të lahen dhëmbët
> . Si te kemi besim
> Medicinale Videos Sage
> Bajame proteina dhe Shëndeti
> limonadë
> Vitamina E
> Kirurgji sinus
> . Ushqime healthiest,
> Si të jetë i sigurt
> vaj ulliri si një ilaç
> Si të fle
> kyçin e këmbës ndrydhur
> Simptomat pezmatim i lëkurës
> . Heqja e temperaturës natyrisht
> Edemë pulmonare
>